Zima je pred vratima, a to znači vjetar, niske temperature i zimsku odjeću. Svi ti uslovi mogu da intenziviraju suhoću kože. Takođe, zimi se češće javlja neugodan osjećaj zategnute kože pa joj je zbog toga potrebno posvetiti posebnu pažnju.
Nisu vam potrebni skupi kozmetički preparati za suhu kožu, već lijek možete pronaći i u svojoj kuhinji.
1. Soda bikarbona
Soda bikarbona je na vrhu najefektnijih kućnih lijekova za tretiranje suhe kože koja svrbi. Ako osjećate zategnutost i svrab kože, pripremite toplu kupku u koju ćete dodati jednu šoljicu sode bikarbone. Nemojte biti u kadi duže od 30 minuta, nakon što završite s kupanjem nježno se obrišite mekanim peškirom ili jednostavno ostavite da se koža sama osuši. Za tretiranje jako suhe kože, napravite smjesu od vode i soda bikarbone i nanesite na oštećena područja te isperite nakon nekoliko minuta.
2. Zob
Osim što je savršen odabir za doručak, zob je i vrlo efektan sastojak u njezi kože. Bogat je izvor vitamina E, antioksidanasa i antiupalnih materija koje ublažavaju suhoću i iritaciju kože. Šoljicu mljevene zobi možete dodati u toplu kupku ili napraviti smjesu s vodom i nanijeti na oštećena područja te isprati nakon nekoliko minuta. To će nahraniti kožu i ublažiti iritacije.
3. Aloe vera
Pozitivni učinci aloe vere u nezi kože nadaleko su poznati. Naime, aloe vera sadrži antiupalna i antifungalna svojstva koja umiruju, njeguju i hidriraju kožu te podstiču njenu regeneraciju. U tretiranju suhe kože dobar je gel aloe vere koji se dobija iz lišća te čudotvorne biljke. Gel se nanosi na oštećena područja kože pa se ostavi da djeluje 10-15 minuta, a potom se ispere mlakom vodom. Postupak se može ponavljati dva puta dnevno.
4. Kokosovo ulje
Osim u kuhinji, korišćenje kokosovog ulja postaje sve popularnije i u njezi kože i kose. S obzirom na to da sadrži masne kiseline, savršeno je za vraćanje vlage koži. Najbolje ga je koristiti nakon kupanja ili tuširanja jer ga tada koža može mnogo bolje apsorbuje.
5. Mlijeko
Baš kao i aloe vera, i mlijeko sadrži antiupalna svojstva koja umiruju nadraženu i suhu kožu. Osim toga, mliječne kiseline odstranjuju mrtve ćelije kože te joj pomažu da zadrži vlagu. Namočite peškir u hladno mlijeko i stavite ga na područje gdje vam je koža suha te ostavite da odstoji 5-7 minuta i potom isperite mlakom vodom. Ponavljajte tretman svaki drugi dan.
6. Med
Med je jedan od najboljih prirodnih hidratanata za liječenje suhe kože koja svrbi. Bogat je antioksidansima, vitaminima i mineralima te sadrži antimikrobna svojstva i ima sposobnost zadržavanja vlage u koži. Ako se borite sa suhom kožom koja svrbi, utrljajte med na oštećena područja 10-15 minuta prije tuširanja. Takođe, med možete pomiješati i s maslinovim uljem i otopljenim pčelinjim voskom. Smjesa se nanosi na oštećena područja kože prije tuširanja. Oba tretmana se mogu praktikovati svaki ili svaki drugi dan.
7. Avokado
Kao i mnogi drugi prirodni lijekovi za suhu kožu, avokado je takođe bogat hranljivim materijama poput minerala, vitamina, masnih kiselina i antioksidanasa koji pomažu suhoj koži da povrati vlagu. Zgnječite avokado i smhesu nanesite na suha područja kože te ostavite da dheluje 10-15 minuta. Nakon toga isperite hladnom vodom. Ponavljajte postupak jednom dnevnom.