Osam grešaka koje pravite kada vam izađe bubuljica

by | 26 Marta, 2016

Svima nam se dešava da nam na licu izađe bubuljica. Ne možemo da ih izbjegnemo, ali ono što možemo je da promijenimo način na koji ćemo ih tretirati. Samo na taj način možete biti sigurni da će bubuljica što prije nestati, kao i da vam na licu od nje neće ostati ožiljak ili crvenilo. Ovo je osam grešaka koje treba da izbjegavate kada vam se pojavi bubuljica!

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Pogrešno čistite lice

Svojoj koži lica ne činite uslugu ukoliko je čistite neadekvatnim sredstvom. Kako bi ono imalo najbolji efekat, morate ga birati u odnosu na svoj tip kože. Ukoliko imate masnu kožu, odaberite sredstvo sa salicilnom kiselinom, a ako je vaša koža osjetljiva koristite poizvode sa glicerinom koji je neće dodatno isušiti.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Prečesto radite piling

Pilinzi sa grubim česticama ponekad vašoj koži lica mogu da nanesu više štete nego koristi. Oni mogu da izazovu crvenilo, zapaljenje i iritaciju kože tako što uklanjaju zdrave ćelije kože i stvaraju otvorenu “ranu” koja je pogodna za formiranje bubuljice. Preporučeno vrijeme za piling je maksimalno dva do tri puta sedmično.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Predugo koristite isti peškir

Ukoliko razmislite, upotreba jednog istog peškira nakon umivanja ekvivalentna je upotrebi jedne iste salvete nakon svakog jela. Prljav peškir prenosi bakterije koje su direktni uzročnici novih bubuljica. Stručnjaci preporučuju upotrebu novog peškira pri svakom umivanju lica ili bar svakog dana.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ne koristite kremu za lice

Bojite se da će vam krema samo pogoršati stanje kože i dodatno je izmastiti? Razmislite ponovo. Ukoliko je vaša koža suha i dehidrirana, lojne žlijezde proizvode previše ulja koje može dodatno da istakne vašu bubuljicu. Ukoliko hidrirate kožu kremom, kreirate balans na svojoj koži, a najbolje rezultate postići ćete upotrebom lagane kreme na bazi ulja, koja ne začepljuje pore.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Bubuljice liječite “prirodnim” lijekovima

Svi smo čuli za teoriju da pasta za zube i alkohol isušuju bubuljice, ali zaboravljamo da na ovaj način prije možemo da izazovemo iritaciju kože nego da riješimo problem koji imamo. Umjesto recepata iz kućne radinosti, otiđite do lokalne apoteke i potražite proizvode sa salicilnom kiselinom ili benziol peroksidom namijenjene upravo uklanjanju bubuljica.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Koristite nekvalitetnu šminku

Ukoliko nikako ne možete da se otarasite bubuljica, problem je vjerovatno u puderu koji koristite. Neophodno je da koristite bazu koja u sebi ne sadrži ulje i ne začepljuje pore. Takođe, preporučuje se nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom prije pudera, jer sunce dodatno ističe ožiljke na licu i čini da izgledaju tamnije.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Cijedite bubuljice

Iako se ne čini logičnim, cijeđenje bubuljice nikada nije dobro rješenje. Ruke vam nikad nisu dovoljno čiste da biste spriječili dalju infekciju, a osim toga, nestručno cijeđenje može uzrokovati nastanak ožiljka koji će na vašem licu biti trajniji od same bubuljice. Ukoliko, ipak, morate da uradite nešto kako biste smanjili vidljivost bubuljice, umotajte kockicu leda u pamučnu krpu i držite je na bubuljici 20 do 30 sekunudi, kako biste smanjili otok.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ne hranite se zdravo

Svima je jasno da su zdrava ishrana i puno vode ključni za naše tijelo, ali često zaboravljamo da oni puno koristi donose i našoj koži. U ishranu uključite namirnice koje su dobre za kožu, kao što su krompir, jaja, kinoa i zeleno lisnato povrće.

Izvor: Life Content