Pilingom ćemo probuditi kožu i pripremiti je za novi život i izazove koji su pred njom ostatak godine. Pravilno upotrijebljen piling od kvalitenih prirodnih sastojaka omogućava koži da prodiše na način da svojim abrazivnim svojstvom otkloni sloj mrtvih ćelija gornjeg sloja kože, nečistoće i suvišne mikroorganizme, i otčepi pore.
Druga komponenta prirodnog pilinga, biljna i eterična ulja, biljni glicerol i slični njegujući sastojci, nahraniće i obnoviti kožu i vratiti joj prirodnu ravnotežu i zdravi sjaj. Najljekovitiji pilinzi su oni pripremljeni od ljekovitih biljaka, jer one otpuštaju ljekovite materije u ulje.
Redovno korišćenje pilinga je prvenstveno od neprocjenjive važnosti u njezi masne i nečiste kože, odnosno kod osoba s problemom začepljivanja pora kože uzrokovanih prevelikim izlučivanjem sebuma i nakupljanjem odumrlih ćelija kože na izlazu pora, što može rezultirati upalnim procesima (akne i slično).
Kod osoba sa suhom i osjetljivom kožom biraju se pilinzi s nježnijim i sitnijim abrazivnim česticama i hranljivim i umirujućim uljima, kako se koža ne bi oštetila i kako bi joj pružili potrebnu njegu.
Dakle, pilinzi spajaju čišćenje i njegu kože. Abrazivne čestice pilinga, to jest materije koje fizički otklanjaju površinski sloj mrtvih ćelija kože su najčešće mljevene žitarice (kukuruzni i pšenični griz, fino mljevena zob…), mljevene koštice i drugi tvrdi dijelovi biljaka (mljevene koštice breskve, maslina, kajsija, ovojnica kokosa i oraha…), cvjetovi biljaka (lavande, kamilice…), zatim so (kuhinjska, himalajska, crna…), šećer, mljevena kafa i drugo.
Nosači abrazivnih čestica pilinga su obično biljna ulja. Ona osim što omogućavaju pilingu da lijepo “klizi” po koži, kožu njeguju i hrane. Na izboru imate pregršt ljekovitih biljnih ulja, ali uvijek vodite računa o tome da birate ona hladno presovana, nerafinisana. Tako ćete za suhu kao i osjetljivu kožu izabrati ulje badema ili kokosa, dok će za masnu kožu primerenija biti lješnjikovo ulje, suncokretovo ulje ili jojoba.
Uz kombinaciju kvalitetnih eteričnih ulja, kožu ćete podstaći na regeneraciju, pa će ona bukvalno živnuti!
Za mješovitu i masniju kožu preporučuju se eterična ulja palmarose, širokolisne lavande, čajevca, za regeneraciju kože eterična ulja sjemenki mrkve, za normalnu kožu eterično ulje slatke narandže, prave lavande, za osjetljivu kožu ulje njemačke kamilice i slično.
Piling se obično radi jednom sedmično. Pokušajte da izaberete što sitnije, finije čestice koje će služiti kao abrazivno sredstvo, kako bi se izbjegla oštećenja kože.
Ukoliko već postoje neka oštećenja na koži (ranice, upalni procesi i sl.) nije preporučljivo raditi piling. Nanosi se na vlažnu kožu, lagano se utrljava vrhovima prstiju, nakon ćega se višak lagano obriše papirnim ubrusom ili ispere mlakom vodom. Piling je poželjno uraditi i prije redovnog korišćenja maski za lice i tijelo ili ga jednostavno uradite prije tuširanja odnosno kupanja. Zbog pozitivnih efekata pilinga na kožu, smanjuje se potreba za korišćenjem ulja ili losiona za njegu kože nakon tuširanja.
Domaći piling
Sjajan domaći piling napravićete ako pomiješate 30 grama kukuruznog griza (sa što sitnijim česticama) i 15 grama biljnog ulja, nakon ćega ostavite smjesu da odstoji 10 minuta. Potom dodajte oko 5 grama biljnog glicerola i 6 kapi eteričnog ulja (npr. prave lavande). Sve dobro izmiješajte i vaš piling je gotov!
S obzirom na to da se ovakvi pilinzi dosta brzo kvare, po mogućnosti napravite svaki put svježi.