Za bolju cirkulaciju tokom zime, razmrdajte i aktivirajte kapilare u tijelu, jer prema nekim istočnjačkim teorijama, krv počinje da struji upravo u ovim malim krvnim sudovima. Za bolje rezultate razvijena je i posebna tehnika – kapilaroterapija.
Foto: Guliver/Thinkstock
Ona obuhvata određene pokrete protresanja tijela podignutih ruku i nogu. Naime, u gornjim i donjim ekstremitetima nalazi se mnogo kapilara, a kada protresamo ruke i noge, u ovim krvnim sudovima se pojavljuju dodatne vibracije koje poboljšavaju cirkulaciju u cijelom tijelu.
Vježba za kapilare radi se u ležećem položaju sa podignutim rukama i nogama, jer u takvom položaju krv u ekstremitetima strijemi prema dolje, a postupno stvoreni vakuum će dovesti do ubrzane cirkulacije krvi.
Smatra se da na ovaj način mogu da se spriječe mnoge bolesti koje nastaju kao rezultat nedovoljnog kretanja, slabe cirkulacije i lošeg metabolizma.
Kapilaroterapija, inače, ima dugu tradiciju u kineskoj i japanskoj narodnoj medicini, a zbog jednostavnosti i efikasnosti sve više se primjenjuje, jer pomaže da se oslobodimo užurbanosti, stresa i dobro razmrdamo poslije dugotrajnog sjedenja.
Vježba za kapilare efikasna je kao i trčanje, ali ne opterećuje srce i zglobove, pa može da se radi u svim uzrastima i bez neke fizičke pripremljenosti.
Foto: Guliver/Thinkstock
Iz ležećeg položaja
Lezite na leđa, na tvrdu i ravnu površinu, a ispod vratnih pršljenova stavite tvrd jastuk ili urolan peškir. Podignite obje ruke i noge, a stopala savijte prema naprijed da budu paralelna s podom. U ovom položaju tresite ruke i noge od jednog do tri minuta ujutro, a naveče bi trebalo da traje dok izbrojite do 240 ili 360.
Napomena: ovo je jedna od “zlatnih” vježbi čuvenog japanskog iscjelitelja, osnivača čuvenog sistema za očuvanje zdravlja, profesora Kacudžo Nišija. Pomoći će da se cirkulacija u cijelom tijelu znatno poveća, kao da ste se upravo vratili sa trčanja.