U ljudskom tijelu se svakodnevno odvijaju razne biohemijske reakcije, te se stvaraju štetni nusprodukti kojih treba da se oslobodimo. Osim toga, živimo u zagađenom okruženju, te štetne materije unosimo i disajnim putem.
Štetne materije unosimo u organizam i korišćenjem raznih medikamenata, te je redovno čišćenje organizma neophodno. Zima je period kada jedemo tešku i masnu hranu, te je potrebno barem na nekoliko dana prekinuti taj ciklus i tijelu ponuditi hranu koja će vam pomoći u ponovnoj uspostavi ravnoteže.
Jedna od najvažnijih stvari, kada je u pitanju ishrana za vrijeme detoksikacije organizma, jeste način na koji je hrana pripremljena. Otkrivamo vam nekoliko savjeta na koji način bi trebalo, odnosno ne bi trebalo da pripremate hranu:
Temperatura je najvažniji faktor kada je u pitanju spremanje hrane dobre za detoksikaciju.
Pečenje u tiganju, ili bilo koji oblik roštiljanja podrazumijeva pečenje mesa ili povrća na visokim temperaturama (od 200ºC do 250ºC), što dovodi do pojave toksina koji nisu zdravi za organizam. Meso pecite u rerni, ili u tiganju na tihoj vatri.
Umak, koji je ostao od pečenja mesa, treba izbjegavati kad god je to moguće jer obiluje štetnim toksinima
Dinstanje, kuhanje i blanširanje su primerenije tehnike spremanja jela kada je u pitanju detoksikacija, jer se namirnice kuhaju na nižim temperaturama od 100ºC.
Meso koje je prvo pečeno u mikrotalasnoj rerni, a zatim dovršeno na neki drugi način, ima mnogo manje toksina u sebi. Istraživanja su pokazala da meso pečeno dva minuta u mikrotalasnoj rerni, a zatim završeno na drugi način, ima za 90 posto manje toksina nego prilikom standardnog pečenja.
Dimljeno meso takođe sadrži velike količine toksina, pa ga izbjegavajte što je više moguće.