Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Blistav osmijeh i savršeno bijeli zubi bez mrlja najljepši su ukras lica. Da li je moguće ponovo otvoriti i popraviti plombiran zub, šta je bolje rješenje za prednje zube – most ili implantati, kada dijete prvi put treba da posjeti zubara/ku, da li su paste za izbjeljivanje zuba mit ili pravo rješenje i kako hrana utiče na zdravlje naših zuba… Na česta pitanja pacijenata odgovara dr Bojan Glamočanin, specijalista ortodont.
Da li je moguće ponovo otvoriti i popraviti plombiran zub kojem je prethodno izvađen živac?
Zub kojem je izvađen živac i koji je napunjen (liječen) biološki nije mrtav zub, jer postoji i dalje minimalna vaskularizacija i inervacija cementa tog zuba. Izliječen zub je podložan trošenju i pucanju dijela plombe ili postoji mogućnost da se aktivira proces koji je postojao oko korijena zuba i u njemu. U svim ovim situacijama reintervencije su moguće, pitanje je samo da li konzervativno ili u kombinaciji s hirurgijom, a u eri tehnološke revolucije u oblasti dentalne industrije rezultati znaju biti zadivljujući.
Dvije gornje jedinice su mi izvađene, a dvojke i trojke su mi potpuno zdrave. Interesuje me koje je bolje rješenje – most ili implantati?
Apsolutno implantati, jer pri izradi mosta u ovoj situaciji moramo brusiti obje dvojke (druge sjekutiće), a eventualno i obje trojke (očnjake), koje su, kako navodite, zdrave, a implantati se ugrađuju na mjesto gdje su bile jedinice (prvi sjekutići), pri čemu ne brusimo susjedne zube kao kod mosta. Naravno, za ugradnju imlantata moraju se ispuniti određeni uslovi: dovoljno prostora između dvojki (drugih sjektića), zatim širina i visina kostiju itd.
Da li pasta za izbjeljivanje zuba zaista izbijeli zube?
Marketig i lak pristup proizvodima doveli su do toga da danas mnogi pokušavaju sami uraditi nešto za šta su potrebni znanje i vještina. Na ovo pitanje odgovoriću pitanjem: da li je dovoljno da osoba ima makaze kako bi bila frizer?
Kada bi dijete trebalo prvi put da posjeti zubara?
Odmah po nicanju prvog mliječnog zuba, ali ne da bi se radila neka intervencija, nego da bi se roditelji pravilno obučili pranju bebinih zuba. Dakle, vatica ili gaza natopljena u pastu za zube adekvatnu uzrastu u stvari je prva četkica. Kod zubara ćete takođe dobiti savjete o ishrani ili dodacima ishrani, a utvrdiće se i da li postoje neke loše navike (sisanje prsta, cucle)…
Kako ishrana utiče na stanje naših zuba?
Sasvim iskreno i odgovorno mogu reći da je danas hrana više otrov nego lijek. Prisustvo hormona, šećera i kiselina u hrani doveli su do toga da zubi ranije niču i/ili se brže kvare i propadaju. Ta agresivnost, udružena sa zanemarivanjem oralne higijene, dovodi do katastrofalnog zubnog statusa prosječnog stanovnika našeg regiona. Posebno ističem upotrebu meke, isjeckane i industrijski pripremljene hrane, pri čijoj upotrebi nije potreban napor, to jest žvakanje, pa djeca tu hranu samo gutaju, bez žvakanja. A spomenuću i izreku: sablja koja ne siječe zarđa.