Jabuka dnevno za zdravlje i ljepotu
Jabuka je nutritivno bogata namirnica koja hidrira, jača imunitet, podržava probavu i pomaže u očuvanju kože i vitalnosti Od djetinjstva svi smo č...
Stanje u kojem se nalaze naše ćelije i organi značajno utiče na kvalitet imunog sistema i obratno. Uloga imunog sistema je da organizam zaštiti od spoljašnjih uticaja (virusa, bakterija, parazita i gljivica) od toksina koje luči naš organizam, kao i dotrajalih ćelija. Kada imuni sistem dobro funkcioniše, jednostavno ćete se riješiti prehlade, uzročnika infekcija, a da nećete znati ni da ste se zarazili.
Međutim, kada imuni sistem oslabi, njegova uloga postaje sve slabija i ne može više efikasno štititi organizam od virusa i prehlada. Osnovni uzroci oslabljenog imuniteta svakako su nedostatak zdravih i hranjivih tvari, nezdrav način života i nedostatak sna. Umor je često posljedica nedostatka vitamina, naročito vitamina C, koji nam nedostaje usljed jednolične ishrane, koju svakodnevno konzumiramo tokom hladnih dana. Usljed nedostatka vitamina C, smanjena je potrebna količina kiseonika u našim ćelijama i tkivima, što dovodi do slabljenja imunog sistema i organizam postaje podložan bolestima.
Kada je riječ o imunitetu, važno je da znamo da je probavni sistem najvažniji sistem organa, jer je crijevna flora osnovna prirodnog, urođenog imunog sistema – ako je ravnoteža crijevne flore narušena, dolazi do pada imunog sistema. S evolucijom i promjenom životnog stila, drastično se smanjio unos bakterija ishranom, što znači da smo napredujući zapravo ugrozili sopstveno zdravlje. Međutim, postoje preventivne mjere, koje će nam pomoći da tokom zimskih dana osnažimo i održimo naš imunitet, kako bismo ostali zdravi.
1. Uravnotežena ishrana
Uravnotežena ishrana obezbijediće podjednak unos svih važnih hranjivih namirnica, koje su organizmu neophodne, kako bi imuni sistem održao jakim. Vaši dnevni obroci, ukoliko su uravnoteženi, postaju izvor vitamina, minerala, esencijalnih aminokiselina, važnih masnih kiselina i složenih ugljenih hidrata. Neophodno je da smanjite unos zasićenih masti i namirnica bogatih trans-masnim kiselinama i povećate dnevni unos vlakana i proteina.
2. Veći unos tečnosti
Neophodno je da svakodnevno unesemo minimum litar i po tečnosti i to vode ili nezaslađenih biljnih čajeva, jer na taj način poboljšavate hidrataciju i podstičete detoksikaciju organizma, koja je najvažniji proces pri ojačavaju imunog sistema. Dovoljan unos tečnosti održava vlažnost u sluznicama, kroz koje se u tom slučaju ne mogu probiti različiti uzročnici prehlada i infekcija.
3. Smanjen unos šećera
Velika količina šećera u krvi stvara pogodnu sredinu za razvoj infekcije, jer šećer onesposobljava bijela krvna zrnca da štite organizam od infekcija i bakterija.
4. Redovna fizička aktivnost
Kretanje je jedan od presudnih faktora za postizanje zdravlja našeg organizma. Umjerena, ali redovna fizička aktivnost jača imuni sistem. Svega 30 do 45 minuta aktivnog kretanja, ili neke druge fizičke aktivnosti 5 puta nedjeljno povećat će otpornost disajnih puteva na različite infekcije.
5. Kvalitetan san
Tokom sna organizam obnavlja energiju, što nas čini imunijim na prehlade, koje su aktuelne u ovom periodu.
6. Dodaci ishrani
Optimalan unos vitamina i minerala, kao i esencijalnih aminokiselina presudan je za kvalitet našeg imunog sistema. Ako neophodne vitamine ne unosimo ishranom, neophodno je da uz savjet ljekara uključimo suplemente, koji će nam nadoknaditi nedostatak vitamina i minerala, poboljšati metaboličke procese i poboljšati kvalitet imunog sistema.
Izvor: lepotaizdravlje.rs/Foto: GettyImages