7 prirodnih načina za liječenje mučnine tokom trudnoće

by | 11 Januara, 2024

Kod nekih trudnica javlja se samo odbojnost prema hrani tj. snažna reakcija na određene mirise ili okuse. Za druge je to povremena mučnina koja često doseže svoj vrhunac u jutarnjim satima i nestaje nakon ručka

No, postoje i one trudnice kod kojih osjećaj mučnine traje čitav dan, a ponekad se javlja i tokom noći. Mučnina tokom rane trudnoće, koju često pogrešno nazivaju i “jutarnja mučnina”, vrlo je česta i potpuno normalna. Zašto žene doživljavaju taj osjećaj mučnine i kako ga zaustaviti, otkrivamo u nastavku.

Niko ne zna sa sigurnošću zašto žene doživljavaju mučninu tokom trudnoće, ali veliku ulogu u tome igraju promjene u vašem tijelu, porast takozvanog hormona trudnoće, pojačani osjet mirisa i privremeno osjetljiviji probavni sistem. Mučnina obično počinje u petoj ili šestoj sedmici trudnoće, a često je najgora tokom prvog tromjesečja. Simptomi obično nestaju oko početka drugog tromjesečja, ali kod 15 do 20 posto žena mogu trajati i duže. Srećom, tim se senzacijama se često može upravljati uz nekoliko trikova.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Eleanor Pendleton (@eleanorpendleton)

#1 Češće jedite manje obroke

Ako ništa ne pojedete, to može pogoršati mučninu. Da biste u potpunosti izbjegli prazan želudac, pokušajte s manjim, češćim obrocima umjesto tri velika obroka svaki dan. Da biste ublažili mučninu ujutro, pored kreveta pripremite obične, slane krekere, suhi hljeb ili žitarice kako biste mogli pojesti malu količinu hrane čim se probudite.

#2 Umirite želudac đumbirom

Istraživanja sugeriraju da đumbir može pomoći kod umirivanja uznemirenog želuca. Isprobajte domaći čaj od đumbira koji možete napraviti tako da naribate svježi đumbir i natopite ga kipućom vodom. Pustite da odstoji neko vrijeme, procijedite i konzumirajte kako god vam odgovara – toplo ili hladno.

#3 Preskočite određene namirnice

Pokušajte se kloniti masne hrane, vrlo slatke hrane, začinjene hrane i hrane koja uzrokuje nadutost. Vaši obroci bi trebali biti blago začinjeni. Isto tako, možete konzumirati i orašaste plodove kao zdravi zalogaj između obroka. Dodatni trik protiv mučnine je to da tokom obroka ne konzumirate pića nego držite te dvije stavke odvojenima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Lauren Conrad (@laurenconrad)

#4 Izbjegavajte intenzivne mirise

Jedna od najboljih stvari koju možete učiniti je izbjegavanje okidača iz vašeg okruženja, a posebno jakih mirisa. Držite se podalje od dima cigareta, parfema i bilo čega drugog što negativno utječe na vas. Kad je u pitanju kuhanje, dogovorite se tako da neko drugi u vašem kućanstvu priprema hranu, a tokom kuhanja otvorite prozore da biste što više umanjili količinu mirisa koji se šire.

#5 Isprobajte aromaterapiju

Jeste li znali da mirisi metvice, limuna ili narandže mogu pomoći ublažiti mučninu? Pokušajte ispod nosa staviti blazinicu ili maramicu natopljenu mirisnim uljem kako biste ublažili osjećaj mučnine. Nemojte odmah prskati ove mirise po zraku jer, ako će vam slučajno smetati, blazinice i maramice se možete vrlo brzo riješiti tako da ju bacite u smeće. Zato obavezno prvo isprobajte kako koji miris utječe na vas.

#6 Obratite pažnju na to kad uzimate prenatalne vitamine

Željezo koje se nalazi u mnogim prenatalnim vitaminima može pogoršati mučninu. Pokušajte uzimati prenatalne vitamine prije spavanja, umjesto ujutro na prazan želudac. No, ako to ne pomaže, u dogovoru s doktorom odaberite druge prenatalne vitamine koji ne sadrže željezo. Vaša potreba za željezom puno je veća u kasnijoj fazi trudnoće pa će možda biti u redu preskočiti željezo u ovom početnom periodu.

#7 Fizička aktivnost je jako bitna

Neke žene primijetile su da im tjelovježba pomaže u ublažavanju njihovih simptoma. Pokušajte tokom dana otići u dodatnu šetnju, na plivanje ili se pridružite časovima joge za trudnice. Imajte na umu da je vježbanje tokom trudnoće preporučljivo, ali uvijek se posavjetujte s doktorom prije nego što se upustite u novu rutinu vježbanja.

Dajana Švraka Milutinović otkriva više o suplementaciji kao pomoći za povećanje plodnosti i VTO

ljepotaizdravlje.ba

iStock via Getty/Instagram