![Simptomi menopauze mogu se ublažiti i ishranom](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/GettyImages-1479662800-600x470.jpg)
Simptomi menopauze mogu se ublažiti i ishranom
Simptomi menopauze su jako neprijatni, ali, srećom, ako pazite šta jedete mogu se mnogo lakše prebroditi. Ako ste navikli da noću bacate pokrivač...
BMI (indeks tjelesne mase) goruća je tema već neko vrijeme. A da li je on pokazatelj zdravlja, saznajte u nastavku.
BMI kategoriše ljude na osnovu težine i visine, a razvio ga je Adolf Ketle, prije dva vijeka. U pitanju je screening metod za gojazne ljude, ali da li je BMI zaista indikator zdravlja?
BMI je formula koja koristi težinu i visinu kako bi se osoba klasifikovala u kategorije: neuhranjen, zdrava težina, gojazan ili pretjerano gojazan. A samim tim, svaka kategorija povezana je s određenim zdravstvenim rizicima.
Neuhranjeno: manje od 18.5
Zdrava težina: od 18.5 do 25
Gojazno: od 25 do 30
Pretjerano gojazno: preko 30
Ektremno gojazno: preko 40
Težina (kg) : Visina² (m) = BMI
Prema stručnjacima, u pitanju je individualna težina za individualnu visinu. Ali u slučaju računanja BMI, ne uzima se u obzir procenat mišića ili masnih naslaga koje pojedinac ima. Isto tako, prekomjerna težina može biti uzrokovana i nekim oboljenjima. Drugi faktori koje treba uzeti u obzir su i način ishrane, fizička aktivnost, nasljedni faktori, nivo stresa itd.
Određene grupe ljudi ne bi trebalo da uzimaju BMI u obzir, a to su: profesionalni i rekreativni sportisti i mišićave osobe, trudnice, seniori i djeca.
Stručnjaci upozoravaju da je BMI samo jedan od faktora koji bi trebalo uzeti u obzir kada je u pitanju praćenje cjelokupnog zdravstvenog stanja. Ipak, indeks bi mogao biti od pomoći u slučaju određenih oboljenja kao što su dijabetes tipa 2, visok krvni pritisak ili kardiovaskularne bolesti.
BMI ne bi trebalo da bude jedini faktor prilikom određivanja zdravlja, ali može biti dobra putanja ka ispunjenju ciljeva.
Procenat masti u tijelu, prema stručnjacima, predstavlja bolji indikator zdravlja u odnosu na BMI. A procenat masti uključuje i obim struka u odnosu na visinu, nivo stresa, krvni pritisak, nivo holesterola, kao i nivo šećera u krvi.
Za kraj, stručnjaci zaključuju: tjelesna težina jeste važna, ali postizanje idealne težine nije garancija zdravlja!
Tekst originalno objavljen na www.lepotaizdravlje.rs
BRO Vector / iStock via Getty Images Plus