9 znakova da ne unosite dovoljno ugljikohidrata
Ugljikohidrati nisu neprijatelj! Ključni su za energiju, probavu i zdravlje mozga. Saznajte koji su znakovi da ne unosite dovoljno ugljikohidrata ...
Iako smo potrošili čitavo bogatstvo na udobne patike za trening, izgleda da ćemo na treningu morati da ih skinemo! Naime, sve češće na društvenim mrežama nailazimo na trenere koji dižu tegove, rade vježbe i treniraju bosonogi.
Kao što znamo, stopala imaju na hiljade nervnih završetaka i šalju signale tijelu, što omogućava da ono bolje razumije svaki pokret. Kada stimulišemo nerve na stopalima, bolje razumijemo način na koji stojimo i hodamo. A to na kraju utiče i na to kako se krećemo.
Vježbanje bosih nogu također utiče i na efikasniju aktivaciju mišića gluteusa i centralnog dijela tijela.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Samim tim što bosom nogom dotičemo podlogu za vježbanje, dobijamo bolju percepciju prostora. A time imamo i bolje preformanse prilikom samog vježbanja. Mozak se bolje povezuje s ostatkom tijela.
Mišići stopala, prilikom vježbanja bez obuće, „tjeraju“ nas da stojimo uspravno i utiču na bolji balans. A jaka stopala su oslonac za cijelo tijelo. Vježbanjem bosih nogu jačamo mišiće stopala, postajemo mobilniji, imamo bolje držanje i stabilniji smo, kažu stručnjaci.
Kada vježbamo bez obuće, postajemo svjesniji svih slabosti u našem tijelu. Na primjer, prilikom čučnja, ukoliko smo bosi, shvatamo da li su nam slabija koljena, kukovi ili mišići nogu.
Bosonogo treniranje nema nedostataka. Samo je važno da naučimo kako pravilno da koristimo stopala u određenim vježbama. Na primjer, prilikom preskakanja konopca, moramo da naučimo da se dočekamo tako da bude bezbolno.
Dmitry Belyaev / iStock / Getty Images Plus