Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Kafa je omiljeni napitak mnogih, ali da li kafa šteti koži? Stručnjaci objašnjavaju kako kafa može biti dobra ili loša za vašu kožu
Kada ljudi govore o odricanju od svojih loših navika radi boljeg izgleda kože, najčešće se spominju šećer, mlijeko, alkohol ili gluten.
Međutim, najnoviji trend koji je ušao na listu stvari koje bi trebalo izbjegavati je – kafa. Ali da li je kafa zaista loša za vašu kožu? Kao i u mnogim stvarima, odgovori nisu jednostavni, a stručnjaci se slažu da postoji nekoliko faktora koji utiču na to da li kafa može imati dobar ili loš efekat na vašu kožu.
Jedna od najvećih zabluda vezanih za kafu je da izaziva akne, a djelimično je to tačno. Prekomjerno konzumiranje kofeina može izazvati stres, a stres je povezan s pojavom akni.
Kako objašnjava dermatolog dr. Gary Goldenberg, kofein može podići nivo stresa, što može doprinijeti pojavi akni. Međutim, kao što je sa svime u životu, i ovde je bitna umjerenost.
Američka administracija za hranu i lijekove (FDA) preporučuje maksimalno 400 miligrama kofeina dnevno, što je približno četiri do pet šoljica kafe. Dr. Whitney Bowe savjetuju da se ograničite na jednu do dvije šoljice dnevno kako biste izbjegli negativne efekte na kožu.
Način na koji pripremate kafu i sastojci koje dodate mogu biti ključni u vezi sa zdravljem vaše kože. Dr. Goldenberg upozorava da mlijeko iz konvencionalnih farmi, bijeli šećer i sirupi mogu negativno uticati na hormone i izazvati akne.
Dakle, ako svoju kafu pijete sa zaslađivačima i punom kremom, može biti da je to uzrok vaših problema sa kožom. Preporučuje se da se opredijelite za neslađene biljne kreme i izbjegnete mlijeko i šećer.
Nije svaka kafa ista. Dr. Goldenberg ističe da loša kafa, naročito ako se pije sa mlijekom koje potiče od krava tretiranih antibioticima, može izazvati poremećaj crijevne flore. S druge strane, organska kafa nije povezana sa tim problemima.
Zašto je crijevna flora bitna? Dr. Bowe objašnjava da ako je vaša crijevna flora u disbalansu, to može izazvati upalu koja se manifestuje na koži. Zdrava crijevna mikroflora pomaže u održavanju zdravlja kože, dok poremećaji u digestivnom sistemu mogu dovesti do “propuštajuće kože”, što znači da koža postaje sklona problemima poput akni i iritacija.
Međutim, kafa nije samo krivac za lošu kožu. Kafa može biti i veoma korisna ako se konzumira pravilno. Kofein, naime, ima antiinflamatorna svojstva i bogata je antioksidansima. Antioksidansi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala — molekula koji uzrokuju prijevremeno starenje i koji mogu doprineti aknama.
Tako da, pijenje kafe može zapravo biti dobro za vašu kožu, ako se pravilno konzumira. Dr. Bowe preporučuje da osobe sa sklonošću ka aknama povećaju unos antioksidansa, a kafa je odličan izvor ovih supstanci.
Ako ne želite da pijete kafu, postoji još jedan način kako možete iskoristiti njene prednosti za kožu. Dr. Goldenberg ističe da kafu možete koristiti i topički, jer mnogi kozmetički proizvodi s kofeinom imaju antiinflamatorna i antioksidativna svojstva.
Kofein se koristi u kremama za smanjenje celulita, a takođe pomaže u smanjenju otoka i podočnjaka, što je razlog zašto je čest sastojak u kremama za oči.
Kafa nije nužno loša za vašu kožu, ali treba obratiti pažnju na količinu koju pijete i način na koji je konzumirate. Preporučuje se umjerenost i izbjegavanje loših aditiva kao što su bijeli šećer i mlijeko, naročito ako imate sklonost ka aknama.
Ako se odlučite za organske kafe i smanjite unos zaslađivača, kafa može biti korisna zbog svojih antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava. Ako mislite da kafa izaziva akne, možete probati da je izbacite iz ishrane na neko vrijeme i pratite efekte na kožu. Ako ne primjetite promjene, savjetuju se konsultacije sa dermatologom.
VeselovaElena, frantic00, nortonrsx/iStock/Getty Images Plus