Može li joga pomoći u procesu gubljenja kilograma?
Mnogi se pitaju može li joga pomoći u mršavljenju, ali izgleda da su se stvari promijenile! Osim koristi za opšte dobrostanje, redovno prakticiran...
Fascija igra ključnu ulogu u našoj pokretljivosti. Održavanje njene hidratacije može smanjiti bol i ukočenost. Otkrijte šta je fascija i zašto je važna
Ako ste ikada osjetili ukočenost u donjem dijelu leđa ili ramenima nakon dugog sjedenja, ili primijetili zategnute mišiće zadnje lože dok se pokušavate sagnuti prema prstima, možda se pitate odakle dolaze ovi bolovi. Tajna bi mogla ležati u fasciji – vezivnom tkivu koje drži sve dijelove tijela zajedno.
Kao i koža, i fascija treba hidrataciju kako bi pravilno funkcionisala, objašnjava Jessa Zinn, certificirani strukturni integrator i stručnjak za fasciju. Kada je fascija hidratizirana, omogućava glatko i bezbolno kretanje. Međutim, kada postane suha i ukočena, dolazi do nelagode i ograničenja pokreta.
Bez obzira jeste li sportista ili samo želite da se osjećate bolje u svakodnevnom životu, održavanje zdravlja fascije ključno je za fleksibilnost i mobilnost, posebno kako starimo.
Hormonske promjene kod žena mogu učiniti fasciju sklonijom ukočenosti i bolovima. Održavanje hidratacije fascije nije samo pijenje vode, već i učestalo, višesmjerno kretanje koje održava fasciju elastičnom.
Fascija je često zanemarena, ali predstavlja kontinuirano tkivo koje obavija unutrašnje strukture tijela – svaki mišić, kost i organ. Kada je zdrava i hidratizirana, kolagen u fasciji klizi jedan preko drugog, omogućavajući slobodno i efikasno kretanje.
Međutim, prekomjerna ili nedovoljna upotreba, kao i povrede, mogu uzrokovati ukočenost fascije, što vodi do bolova u mišićima i zglobovima.
U suštini, fascija djeluje poput mreže koja povezuje sve dijelove tijela. Zategnutost u jednom dijelu može uzrokovati nelagodu u drugom. Uzimajući u obzir ovu povezanost, briga o fasciji može znatno poboljšati vaše svakodnevno kretanje i smanjiti bol.
Fascija nije samo potporno tkivo; ona je dinamički fluidni sistem. Potrebno je konstantno održavati hidrataciju kako bi ostala elastična i fleksibilna. Zinn objašnjava da kretanje igra ključnu ulogu u održavanju hidratacije fascije, jer pomaže da tečnosti cirkulišu kroz ovo tkivo.
Redovno kretanje, istezanje i rad s mekim tkivima su od suštinske važnosti za održavanje zdravlja fascije.
Za dodatnu njegu fascije, Zinn preporučuje korištenje mekanih ili srednje gustih valjaka ili masažnih lopti. Važno je ne pretjerivati s pritiskom, jer se može oštetiti tkivo. Rad na fasciji ne zahtijeva sate, već redovno kretanje i svakodnevne vježbe.
Zinn predlaže jednostavnu dnevnu rutinu koja uključuje korištenje valjaka i mobilizacijske vježbe. Ova rutina može uključivati:
Valjanje leđa
Ležite na leđima s valjkom postavljenim ispod kičme i nježno se pomjerajte sa strane na stranu.
Istezanje fleksora kuka
Kleknite na jedno koljeno, a drugo stopalo postavite ispred sebe, pomjerajući kukove naprijed.
Istezanje listova na valjku
Sjedeći, stavite valjak ispod jednog lista i pomjerajte naprijed-nazad.
Spinalna rotacija
Ležeći na leđima, dovedite jedno koljeno prema prsima, a zatim ga spustite na drugu stranu tijela, rotirajući kičmu.
Ova rutina pomaže održavanju hidratacije fascije i poboljšanju pokretljivosti, smanjujući ukočenost i nelagodu.
Nestea06/iStock/Getty Images Plus