Terapija crvenim svjetlom: Prednosti za sportske performanse i ublažavanje bola

by | 1 Februara, 2025
Terapija crvenim svjetlom: Prednosti za sportske performanse i ublažavanje bola

Terapija crvenim svjetlom je sve popularnija među slavnim osobama.

Terapija crvenim svjetlom (RLT), tehnologija koja postaje sve popularnija među slavnim osobama i influenserima, koristi se za poboljšanje znakova starenja i akni. Međutim, koristi ove tehnologije idu daleko dalje od kože.

Terapija crvenim svjetlom idealna za sportiste

Vrhunski sportisti, na primjer, koriste specijalizirane krevete za terapiju crvenim svjetlom kako bi ubrzali vrijeme oporavka. Ljekari je koriste kao dodatni tretman za pacijente sa kroničnim i akutnim bolovima i nadaju se da će smanjiti upotrebu opioida nakon operacija.

Stručnjaci vjeruju da crveno svjetlo poboljšava funkciju vaših ćelija i daje im energiju. Kao što biljke koriste svjetlost da proizvedu energiju, isto tako mogu i vaša tijela, tvrdi Robert Bowen, doktor iz Zapadne Virginije, koji koristi ovu terapiju već 20 godina.

Povećanje sportske performanse i oporavka uz terapiju crvenim svjetlom

Terapija crvenim svjetlom ne samo da može ubrzati oporavak nakon treninga, već može pomoći u prevenciji bolova u mišićima koji nastaju nakon vježbanja. Istraživanja su pokazala da RLT smanjuje nivo enzima odgovornog za bolove i oštećenja mišića nakon fizičke aktivnosti i blokira njegovu aktivnost već na početku.

Zbog toga se terapija crvenim svjetlom koristi u profesionalnim sportskim salama. Iako možda niste profesionalni sportista, energija koju crveno svjetlo pruža vašim ćelijama svakako može poboljšati vašu sportsku izvedbu, tvrdi Dr. Bowen, koji koristi ovu terapiju 15 minuta prije i nakon svakog treninga.

Također, RLT je poznato da smanjuje nivo laktata i povećava cirkulaciju, objašnjava Juanita Anders, PhD, istraživač na Univerzitetu za vojne službe, američkoj akademiji za zdravstvene profesije.

Ljekovita svojstva terapije crvenim svjetlom kod upalnih bolova i otoka

Terapija crvenim svjetlom mijenja ekspresiju gena koji izazivaju upalne reakcije, pretvarajući ih iz pro-upalnog u anti-upalni oblik. Također, može pomoći u regulaciji reakcije, povećavajući upalu kad je to potrebno ili smanjujući je ako je štetna. RLT ne samo da ublažava bolove, već ubrzava proces ozdravljenja, umjesto da samo prikriva simptome.

Ova terapija također pomaže u smanjenju otoka povećavajući brzinu uklanjanja tekućine uz limfne puteve, čak i liječeći limfedem kod pacijenata sa rakom dojke.

Iako može pomoći kod otoka uzrokovanog povredama poput istegnuća zgloba, važno je napomenuti da vjerovatno neće pomoći kod otoka uzrokovanog prekomjernom količinom natrija, problemima sa bubrezima ili kongestivnim srčanim zatajivanjem.

Terapija crvenim svjetlom nije čudo za sve

Iako mnogi doktori i naučnici vjeruju u potencijal ove terapije, još uvijek postoje izazovi, a najveći je što je teško utvrditi je li uređaj koji koristite dovoljno efikasan, osim ako terapiju ne obavljate pod nadzorom ljekara.

Iako su FDA odobrila panele, omote, lampe i druge oblike crvenog svjetla, teško je odrediti snagu proizvoda prije nego što ga kupite. Na sreću, terapija sama po sebi nije opasna, a najveći rizik pri kupovini ovih uređaja odnosi se na vaš novčanik.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by INFRAHEAL (@infraheal)

Još uvijek se mnogo toga mora istražiti, uključujući koje talasne dužine najbolje liječe različite probleme i zašto ova terapija uopšte djeluje. “Svake godine saznajemo nove stvari,” kaže Dr. Bowen. “Znali smo da pomaže 20 godina prije nego što smo shvatili mehanizme.”

Kako optimizirati sesije terapije crvenim svjetlom

Ako odlučite kupiti uređaj za terapiju crvenim svjetlom, dajte sebi najbolju šansu da osjetite njegove prednosti uz nekoliko korisnih savjeta:

  • Približite se što više moguće izvoru svjetla. Ljekari čak stavljaju svjetlo direktno na kožu, ali se posavjetujte sa uputstvom svog uređaja prije nego to pokušate kod kuće.
  • Pokušajte sa tri sesije nedeljno, provodeći 15 do 20 minuta pod svjetlom svake sesije.
  • Provjerite da svjetlo dospije na ciljanu površinu. Ako sjedite ispred panela, rotirajte tijelo nakon 15 minuta i nosite minimalnu odjeću.
  • Koristite terapiju što prije. Ako se povrijedite, potrudite se da se što prije izložite crvenom svjetlu.
  • Posavjetujte se sa ljekarom. Budući da informacije o pouzdanim proizvodima na tržištu nisu uvijek dostupne, najbolje je konzultirati se sa stručnjakom prije nego što započnete s terapijom.

Terapija crvenim svjetlom nudi brojne prednosti, ali je važno koristiti je pravilno i biti svjestan da nije rješenje za sve zdravstvene probleme.

ljepotaizdravlje.ba

Al Bello /iStock/Getty Images Sport