Vježbajte i kada je loše vrijeme: 6 sprava za kvalitetan trening kod kuće

by | 19 Aprila, 2016

Kada zbog vremenskih uslova niste u mogućnosti da trenirate na otvorenom, što je daleko najbolji izbor za gotovo svaku vrstu sportske aktivnosti, treba da razmislite o drugim mogućnostima koje su vam na raspolaganju. Ukoliko odlasci u teretanu za vas nisu poželjna opcija, upoznajte se sa svojstvima pojedinih sprava koje su izrazito pogodne za vježbanje u sopstvenom domu. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

S obzirom na činjenicu kako svaka sprava predstavlja određeni, veći ili manji, finansijski izdatak prije nabavke treba detaljnije da se upoznate sa svojstvima svake sprave kako biste spravu nakon nabavke zaista i koristili, naravno, ne u svrhu dekoracije vašeg doma.

1. Sobni bicikl

Dobar sobni bicikl trebalo bi da bude udoban i da posjeduje mogućnost prilagođavanja određenim karakteristikama, te potrebama pojedinaca. Pažnju treba obratiti i na maksimalno opterećenje koje bicikl posjeduje.

Pojedine sprave ovog tipa kombinuju vožnju s vježbama za ruke. Kod njih je uobičajeno da imaju omogućeno odvojeno vježbanje, te kombinovano aktiviranje nogu i ruku, točak za podešavanje opterećenja, kao i klima uređaj.

Koje još fitnes sprave možete koristiti i kod kuće pogledajte na sljedećim stranama…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

2. Traka za trčanje

Jeftinije varijante traka za trčanje ne sadrže motor za pokretanje trake. Skupe i snažne sprave na električni pogon nerijetko imaju mogućnosti i vježbi za ruke.

Kod odbira trake obratite pažnju na snagu njenog motora, ali i na mogućnost podešavanja nagiba koji je veoma bitan radi omogućavanja adekvatnog opterećenja. Pri odabiru sprave treba obratiti pažnja na činjenicu kako neke sprave zahtjevaju posebnu električnu instalaciju.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Sprava za veslanje

Kvalitetnije sprave za veslanje umjesto federa koriste točak za podešavanje opterećenja. Sprave za veslanje kombinuju aktivnost gornjeg i donjeg dijela tijela.

Kombinovane vježbe omogućavaju veću potrošnju kalorija u odnosu na vježbe samo jednog dijela tijela, a pri tom i sporije stvaraju osjećaj umora.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

4. Simulator penjanja uz stepenice / steper

Ova sprava je sve više zastupljena na mjestima namijenjenim izvođenju treninga. Izrazito je pogodna za upotrebu kod kuće.

Stepenicama se možete uspinjati unazad, bočno, klasično ili, na primjer, u čučećem položaju.

Foto: Arhiva portala

Foto: Arhiva portala

5. Eliptični trenažer

Eliptični trenažer efikasan je aparat za smanjenje momenta otpora podloge aerobnog treninga. Uz eliptični trenažer možete sa lakoćom sagorijevati masne naslage i to ritmom koji vama odgovara.

Ove sprave za vježbanje danas prave brojni proizvođači i svaka od njih odgovara posebnim potrebama korisnika. Ponekad, eliptične trenažere zovu i kros trenažerima. Zanimljivo je i da kros trenažeri od vas zahtjevaju pokrete koji su niskog opterećenja i tako pomažu pri smanjenju bolova u koljenima i drugim zglobovima.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

6. Konopac za preskakanje 

Na kraju naše liste prijedloga za sprave za kvalitetan trening kod kuće našao se konopac za preskakanje, odnosno vijača. On je odličan izbor jer je jeftin, lako se i prenosi, te se može upotrijebiti na bilo kom mjestu koje vam je prikladno za treniranje.

Prilikom nabavke konpca imajte na umu kako krajevi konopca, ukoliko stojite na njegovom srednjem dijelu, treba da budu do visine pazuha.

IZVOR: INDEX.HR