Terapija crvenim svjetlom: Prednosti za sportske performanse i ublažavanje bola
Terapija crvenim svjetlom je sve popularnija među slavnim osobama. Terapija crvenim svjetlom (RLT), tehnologija koja postaje sve popularnija među ...
Granica bola povećava se poslije grupnog treninga, otporniji smo kada vježbamo u društvu, tvrde naučnici s Univerziteta Oksford. Zajednički trening podstiče proizvodnju endorfina, koji nam popravlja raspoloženje i ublažava osjećaj bola. Koncentracija raste prilikom fizičke aktivnosti, a najviše kada nismo sami.
Istraživanje je obuhvatilo 12 muških veslača prosječne starosti 24 godine. Dva šestočlana tima veslala su 45 minuta u simulatoru u dvorani, kao na redovnom treningu. Poslije toga, ponovili su vježbu individualno. Nakon svakog treninga, istraživači su mjerili granicu bola i otkrili da je ona znatno viša nakon grupnog vježbanja.
“Sinhronizovana fizička aktivnost poput smijeha, komponovanja muzike, plesa i religijskih obreda, čini nas srećnim i igra veliku ulogu u povezivanju i zbližavanju ljudi”, tvrdi profesor Robin Danbar, načelnik Instituta za kognitivnu i evolucijsku antropologiju na Univerzitetu Oksford.
Izvor: novosti.rs