Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Nova studija otkriva koja je idealna ravnoteža sjedenja i vježbanja za zdravlje, naglašavajući važnost stajanja i fizičke aktivnosti
Svi smo svjesni da moderno življenje često podrazumijeva dugotrajno sjedenje – bilo na poslu, kod kuće ili tokom slobodnog vremena. Istraživanja pokazuju da prosječna osoba provodi značajan dio dana u sjedećem položaju, što može negativno uticati na naše zdravlje.
Nedavna studija istraživača sa Sveučilišta Swinburne i Baker Instituta u Australiji otkriva koliko vremena bismo idealno trebali provoditi sjedeći, stojeći i vježbajući. Ova otkrića naglašavaju potrebu za uspostavljanjem ravnoteže između sjedenja i fizičke aktivnosti kako bismo osigurali optimalno zdravlje i dobrobit.
Razumijevanje ovih preporuka može nam pomoći da unaprijedimo svoj svakodnevni život, a da pritom ne ugrozimo svoje zdravlje.
Preporučena dnevna ravnoteža izgleda ovako:
Iako se čini da bi skoro četiri i pol sata vježbanja dnevno bilo previše, istraživači napominju da lagana aktivnost može uključivati kućanske poslove, dok umjerena aktivnost obuhvaća brzu šetnju ili teretanu.
Dr. Christian Brakenridge naglašava da ovaj raspored obuhvata različite zdravstvene aspekte i doprinosi optimalnom zdravlju. Ipak, s obzirom na to da prosječna osoba spava sedam sati i radi osam sati dnevno, postavlja se pitanje koliko je realno ispuniti ove preporuke.
Stručnjaci, poput Penny Weston, ističu da je teško postići ove ciljeve, naročito za one koji rade sjedeće poslove ili imaju malu djecu. Dr. Aileen Alexander dodaje da je važno razmotriti oporavak nakon vježbanja, jer bi previše aktivnosti svaki dan moglo biti kontraproduktivno.
Unatoč izazovima, studija šalje važnu poruku da bismo trebali provoditi više vremena u pokretu i manje sjediti. Preporučuje se postupno uvođenje promjena u svakodnevne navike, kao što su investiranje u radne stolove za stajanje ili organiziranje šetnji s kolegama.
Weston savjetuje da se postepeno povećava fizička aktivnost, kao i da se razvije rutina spavanja, poput isključivanja elektronike sat vremena prije spavanja. Čak i male pozitivne promjene mogu imati značajan utjecaj na zdravlje.
PeopleImages, Cristian Blázquez Martínez/iStock/Getty Images Plus