Insulinska rezistencija je uzrok naslaga na stomaku

by | 3 Jula, 2016

Prema jednoj američkoj akademiji, insulinsku rezistenciju ima oko 80 miliona ljudi, i to samo u Americi. Kada se ne tretira na vrijeme, ona može biti opasna po život i dovesti do mnogih zdravstvenih problema, kao što su srčani problemi i dijabetes tipa 2.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Gubiti stomačno salo
Rezistencija insulina znači da mišići, jetra i masne ćelije ne reaguju normalno na insulin. To pokreće veću proizvodnju insulina iz pankreasa, kako bi glukoza iz krvi ušla u ćelije i koristila se za energiju. Gdje onda višak glukoze odlazi? Višak glukoze prolazi kroz krvotok, što dovodi do dijabetesa – pored ostalih bolesti.

Ostatak teksta pročitajte na sljedećim stranama…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Insulin i stomačne masnoće
Istraživači su otkrili da abdominalne masne ćelije mogu poremetiti normalan balans i funkciju hormona, kao što je leptin, koji igra važnu ulogu u tjelesnom reagovanju na insulin. Nevezano za vašu težinu, postoji velika povezanost između abdominalne gojaznosti i insulinske rezistencije.

Masnoće koje se nakupljaju u predjelu stomaka su u najvećem broju slučajeva visceralne. Visceralne masti su biološki aktivne, što znači da proizvode hormone i druge supstance koje imaju direktan efekat na zdravlje. Višak tjelesnih masnoća, pogotovo stomačnih, remete balans hormona i povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti. Na svu sreću, visceralne masti se lako mogu izgubiti uz zdravu ishranu i vježbanje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Smanjenje nivoa insulina
Da bi se spriječio visok nivo insulina, zdrava, balansirana ishrana sa dosta vježbanja je najvažnija.

Zato vam donosimo nekoliko promjena, koje treba da uvrstite u vaš život i ishranu:

* Jedite više borovnica – njihovi bioaktivni sastojci povećavaju osjetljivost na insulin i smanjuju rizik od razvijanja dijabetesa;

* Uzimajete vitamin D – poboljšava osjetljivost na insulin i pravi balans između hormona;

* Cimet dodajte u sve što jedete – smanjuje krvni pritisak i holesterol;

* Uzimajte suplemente cinka – cink povećava osjetljivost na insulin.

Izvor: Life content