Najbolji izvori hidratacije prema nutricionistima
Održavanje hidratacije ključno je za zdravlje, ali ponekad se može činiti kao izazov, naročito ako ne volite piti običnu vodu. Dobra vijest je da ...
Ghee je znatno skuplji od običnog maslaca (ali ne i od organskog maslaca). Šta je bolje i da li se isplati platiti više?
Sigurno se pitate kada je bolje koristiti maslac, a kada ghee? Ghee je prečišćen maslac koji se tradicionalno koristi u ajurvedskoj kuhinji i medicini, a pripisuju mu se i mnogobrojna ljekovita svojstva. O ovoj namirnici kod nas se još nedovoljno zna, iako se sad već može pronaći i na policama bolje snabdjevenih supermarketa.
MASLAC: Sadrži vitamine A i D, a kalorijska vrijednost mu je 102 kalorije za jednu kašiku.
GHEE: U njemu se kriju vitamini A, D, E i K, a jedna kašika pročišćenog maslaca ima 112 kalorija (sadrži 100% masnoće, dok maslac sadrži oko 80% masti, 9% vode i 1% proteina).
I maslac i ghee sadrže polinezasićenu linolnu kiselinu, koja štiti od različitih vrsta kancera (najčešće se pominju kancer dojke i kolorektalni kancer).
MASLAC: Pun ukus maslaca naročito će doći do izražaja istopljen na parčetu tosta, preliven preko povrća, ili pak u onim specijalnim prilikama, umućen u kremama za kolače (mmm…). U svakom slučaju – najbolje je blago zagrijavanje, nikako tzv. duboko prženje.
GHEE: Ima “orašastiji” ukus od maslaca i odličan je za dinstanje i prženje jer dobro podnosi visoke temperature (tačka dimljenja, tj. temperatura na kojoj masnoća počne da se raspada – za ghee iznosi 252 °C, dok je za maslac ona 175 °C).
MASLAC: Kazein (mliječni protein) i laktoza (mliječni šećer) čine maslac teže probavljivim, ukoliko ste osjetljivi ili netolerantni na ove supstance.
GHEE: Toplota kojom se izlaže maslac tokom procesa proizvodnje gheeja uklanja kazein i laktozu, što čini da se on znatno lakše vari nego maslac.
Ivannag82, YelenaYemchuk / iStock via Getty Images Plus