Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Ukoliko vas obaveze sputavaju i nemate uvijek vremena da pripremate svjež grašak, mahune ili špinat, smrznuto voće i povrće pravi je spas za sve koji žele da se hrane zdravo.
Često se pitamo da li smrznuto voće i povrće gubi neke nutritivne vrijednosti ili ne? Da li se i na temperaturi ispod nule čuvaju vitamini?
”U većini slučajeva zamrznuto voće i povrće zadržava hranljive sastojke čak i više nego ono koje danima čeka da stigne na pijacu ili police trgovinskih lanaca”, tvrdi Karlo Kanela, nutricionista i profesor na Univerzitetu Sapienca u Rimu. ”Ovakvi proizvodi nam omogućavaju da, prema savjetu Svjetske organizacije zdravlja, u ishranu uključimo bar dvije porcije različitog povrća na dan.“
Bogatstvo vitamina i minerala
Stav mnogih nutricionista jeste da je voće i povrće iz zamrzivača takođe bogato vitaminima, mineralima i drugim nutritivnim sastojcima. Industrijsko smrzavanje povrća i voća vrši se vrlo brzo, nekada čak i nekoliko minuta nakon berbe, na temperaturi od -18 stepeni C. Ovakav način smrzavanja sprečava razvoj bakterija i proces kvarenja voća i povrća. Prilikom dubinskog zamrzavanja ne gube se hranljivi sastojci i vitamini, čuva ih voda koja se nalazi u voću i povrću.
”Hranljivi” sat
Od trenutka kad se određena namirnica ubere, ”hranljivi” sat počinje da otkucava. Sve što se stom namirnicom događa od tog trenutka utiče na njeno starenje, a time i na njenu nutritivnu vrijednost. Što neka namirnica duže stoji u kutiji ili u kamionu, to se više kvari. Pa čak i samo izlaganje suncu uzrokuje degradaciju važnih hranljivih materija. Zbog svega toga, dio sa smrznutom hranom predstavlja najbolje rješenje za sve one koji žele zdravo da se hrane.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock
iStock/Getty Images