Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Gošća rubrike Kako se hranim je magistrica nutricionizma Nevena Pandža koju pratimo na kanalu “Nutricioniziraj se”
Kanal @nutricionizirajse pokrenula je s ciljem povećanja svijesti o važnosti uravnotežene ishrane, ali i da bude podsjetnik da uživamo u hrani!
Nevena Panžda je zaposlena u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar i saradnica je brojnih poliklinika, udruženja, fitness i wellness centara. Već dugo bavi se edukacijama o ishrani, ali kaže da je teško reći kakvo je generalno znanje običnih ljudi o ovoj temi. Ipak, želja i potreba za razgovorom i učenjem o hrani u posljednje vrijeme bitno se povećava. Ona smatra i da treba razbijati mitove, zablude i strahove u vezi s hranom koji mogu narušiti i fizičko i psihičko zdravlje!
View this post on Instagram
Šta vas najčešće pitaju u vezi sa ishranom?
Pitanje koje se uvijek negdje provuče je: “Da li kruh/hljeb deblja?” Ljude najviše zanima kako odabrati namirnice, te kako najbolje rasporediti obroke tokom dana, kako i od kojih namirnica napraviti obroke koji će nam dati sve potrebne nutrijente, da nas čini sitim i da bude prema našem cilju.
Gdje najčešće griješimo kada je hrana u pitanju?
Rekla bih da su nam najčešće greške neredovni obroci, monotona ishrana od istih namirnica, nedovoljan unos vode, izrazito nizak unos vlakana iz integralnih žitarica, voća i povrća te brzo jedenje. Spomenula bih i prekomjerni unos slatkiša, grickalica, sokova, alkohola i kofeinskih napitaka s dodacima. Radi svega navedenog dolazimo do sljedeće greške, a to su rigorozne restrikcijske dijete s interneta koje niti su zdrave niti su održive za normalno funkcionisanje čovjeka.
Postoji li neki univerzalni savjet kada je ishrana u pitanju, a da važi za sve bez obzira na dob, pol i zdravstveno stanje?
Trebamo težiti balansu, edukovati se o kvalitetu i raznolikosti namirnica, rasporedu obroka, porcijama. Ključ je u uključivanju, a ne u isključivanju namirnica.
Vrijeme je praznika, s bogatim trpezama. Imate li neki savjet kako da ne pretjeramo u iću i piću?
Jedite prema svom ritmu unosa hrane, ne preskačite doručak da biste mogli više pojesti za ručak. Trudite se da unos ukusne hrane rasporedite u porcije i podijelite s drugim ljudima. Ne vidim ništa loše u uživanju u prazničnoj trpezi, ali ne zaboravite na voćnu užinu, povrće u obliku priloga i salata, vodu. Kada jedemo polako i svjesno predjelo i glavni obrok, desert će nam ljepše sjesti na želudac. Uživajte!
Razgovarao: Siniša Vujanović
Cijeli intervju pročitajte u štampanom izdanju Ljepote&Zdravlja
Marko Jovančić