Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Ako jedete zdravo, pridržavate se dijete i uporno pokušavate da izgubite kilograme, ali bez željenih rezultata, vrijeme je da preispitate svoj način ishrane. Naime, neke navike koje djeluju kao zdrav izbor zapravo mogu usporiti proces mršavljenja.
1. Fokusirate se na jednu grupu namirnica
Dijete s malim udjelom ugljenih hidrata ili masnoća su jako popularne, ali izbjegavanje jedne važne grupe namirnica ili isključivo njeno unošenje u organizam nije idealna strategija za mršavljenje. Istraživanja su pokazala da će nas takva vrsta ishrane “natjerati” na prejedanje.
Drastično izbacivanje ugljenih hidrata će privremeno rezultirati gubitkom kilograma, ali čim ih ponovno uključite u ishranu vratiće se i kilogrami. S druge strane, zdrave masti su korisne za naše zdravlje i čine nas sitima pa s njihovim izbacivanjem iz prehrane ne činite sebi uslugu. Idealna prehrana je raznovrsna i bez velikih restrikcija.
2. Dijelite hranu na “dobru” i “lošu”
Osjećate se “pobednički” kada pojedete salatu od špinata i loše kada se “počastite” kolačem? Takav način razmišljanja takođe ne čini uslugu vašem struku jer vas može podstaći da još više jedete. Univerzitet u Torontu napravio je eksperiment na ispitanicima koji su bili na dijeti.
Mjerili su ih i na njihovu kilažu dodavali pet “lažnih” kilograma. Ispitanici koji se inače osjećaju loše kada pojedu “lošu” namirnicu nakon mjerenja su se ponovo okrenuli nezdravim navikama i prekomjernom jelu, dok su oni koji ne dijele hranu na dobru i lošu i ne broje kalorije, normalno nastavili sa svojom dijetom.
3. Brojite kalorije
Mršavljenje nije samo sabiranje i oduzimanje. Baš kao i fokusiranje na jednu grupu namirnica, brojenje kalorija je strategija koja vas u 95 posto slučajeva dovodi do neuspešne dijete. Zašto?
Kada unosite premalo kalorija, vaš organizam ulazi u “fazu izglađivanja”, metabolizam vam se uspori i sagorijeva mišiće umjesto masnih naslaga. Kada jedete namirnice koje su zasićene kvalitetnim sastojcima onda nema razloga da brojite kalorije.
4. Svaki dan jedete iste obroke
Zobene pahuljice za doručak, miješana salata i piletina za ručak, brokoli za večeru i tako svaki dan. U ovom slučaju ponavljanje nije majka mudrosti. Limitiran i jednoličan jelovnik nije dobar za naše zdravlje.
Njime teško kontrolišemo glad, sitost i novi šećera u krvi jer stalno osjećamo potrebu za hranom koju ne unosimo u organizam. Nakon određenog vremena u kojem se uspješno pridržavamo istog načina ishrane dolazi do velikog zasićenja nakon kojeg obično slijedi prejedanje i ponovno nakupljanje kilograma.
5. Kupujete i jedete samo “zdrave” namirnice
Nedavno istraživanje potvrdilo je da takozvano “fittness brendiranje” namirnica tj. stavljanje natpisa “fit” i “zdravo” na njihovo pakovanje uzrokuje povećanu prodaju tih artikala, ali i povećanu konzumaciju.
Kada npr. kupimo takav keks, poješćemo cijelu kutiju bez griže savjesti jer smo sebe uvjerili da jedemo zdravo. Tako ćemo preskočiti i vježbanje jer ćemo misliti da u organizam nismo unijeli kalorije koje treba potrošiti. Sve ovo će usporiti gubitak kilograma.
Izvor: zadovoljna.hr