Optimalno vrijeme između obroka: Šta trebate znati
Optimalno vrijeme između obroka od 3-5 sati pomaže probavi i stabilizaciji šećera u krvi. Ključ je u zasitnim obrocima bogatim proteinima i vlaknim...
Koji napitak za detoksikaciju preporučujete? Ovo je pitanje koje ste uputili nutricionistici Ameli Ivković O'Reilly. U nastavku pročitajte njen odgovor.
Preporučujem sok od đumbira i limuna začinjen biberom i kajenskom paprikom. Možete ga konzumirati dvaput dnevno, 15 minuta prije obroka.
Priprema se tako što pomiješate 1 supenu kašiku soka od limuna, dvije supene kašike soka od limuna, pola kašičice bibera i pola kašičice kajenske paprike.
Amela u nastavku odgovara na još nekoliko pitanja koje ste postavili, a tiču se konzumacije chia sjemenki, suplementaciji, ishrani djece…
Pitanje: Koliko puta sedmično je dozvoljeno jesti chia sjemenke u kombinaciji sa biljnim mlijekom i voćem?
Odgovor: Dvaput sedmično, a veoma je bitno imati raznovrstan jelovnik tako da se bilo koja kobinacija ne ponavlja više od dva puta.
Pitanje: Da li treba pojačati suplementaciju ako treniramo dva do četiri puta sedmično s tegovima. Ako da, koju?
Odgovor: Da, magnezijum malat (800 mg dnevno), kolagen (ja preferiram riblji) i L-citrulin 1.5 g dvaput dnevno između obroka i povećati unos zdravih masnoća i proteina u hrani.
Pitanje: Dijete od dvije godine potpuno odbija da jede meso, čime da nadoknadimo unos?
Odgovor: To je česta pojava i za sada nemate potrebe za brigu. Možete mu/joj tjesteninu, rižu i slično praviti na iskuhanoj koljenici ili temeljcu od piletine ili ribe. Uvijek možete izblendati komadiće mesa u sos koji dodajete hrani.
Amela Ivković O'Reilly završila je medicinsku školu i započela studij medicine, provela dvije godine u Grazu, Austrija, i u Dablinu, Irska, završava studij nutricionizma koji joj je poslužio kao prilika za pronalazak holističkog i integrativnog pristupa ljudskom zdravlju gdje je svaki pacijent univerzalan. Trenutno pohađa magistarski studij na Middlesex univerzitetu u Londonu. Član je udruženja nutricionista Irske, udruženja nutricionista Velike Britanije i kraljevskog medicinskog udruženja Velike Britanije. Sarađuje sa stručnjacima na polju nutricionizma, herbalizma, osteopatije, refleksologije, akupunkture, kognitivne psihologije i sporta.
Polina Tankilevitch via Pexels