Kelj je bez ikakve sumnje jedna od najzdravijih namirnica na svijetu. Nepravedno zapostavljena ranijih godina, polako ali sigurno vraća se na velika vrata jer ima povoljno dejstvo na zdravlje čovjeka.
Foto: Guliver/Thinkstock
Jedna šoljica kelja sadrži više vitamina C nego šoljica narandže, a prepun je i vitaminima A i K, a u 100 grama kelja nalazi se samo 50 kalorija, zbog čega je sve popularnija namirnica u ishrani.
Ova namirnica dostupna je tokom cijele godine, a danas vam donosimo 10 dobrih razloga zašto bi trebalo da upravo kelj postane vaše omiljeno povrće…
Zašto bi kelj obavezno trebalo da se nađe na vašem svakodnevnom meniju pogledajte na sljedećim stranama…
Foto: Guliver/Thinkstock
1. Jača imuni sistem
Kelj je prepun hranljivih sastojaka koji jačaju vaš imuni sistem, ali i pomažu u borbi protiv bakterija i virusa. Kelj je, naime, bogat karotenoidom i flavanoidom, antioksidansima koji značajno podižu imunitet, kao i vitaminima A i C. Takođe, veoma je važan u ishrani vegetarijanaca, jer sadrži više željeza nego šnicla govedine.
2. Odličan za detoksikaciju
S obzirom na to da je prepun sumpora i vlakana, ima veliku ulogu u održavanju jetre zdravom, ali i u detoksikaciji cijelog organizma. Sadrži i dosta vitamina C koji povećava razmjenu materija i hidrira cijelo tijelo, a dovodi i do smanjenja nivoa šećera u krvi i gubitka težine.
Foto: Guliver/Thinkstock
3. Poboljšava varenje i mršavljenje
Ovo povrće odličan je izbor ako ste na dijeti, ili samo vodite računa da se zdravo hranite kako biste održali vitku liniju i vaše zdravlje. U 100 grama kelja nalazi se manje od 50 kalorija i 0 grama masnoće, al i skoro 20 procenata neoprodne dnevne količine vlakana, zbog čega poboljšava varenje, smanjuje opstipaciju i snižava količinu šećera u krvi.
4. Bolje pamćenje
Kako biste poboljšali memoriju na jelovniku što češće treba da se nađu kelj, ali i druge srodne namirnice, poput špinata, peršuna, brokolija, kupusa, i prokelja. Sve navedene namirnice obiluju vitaminom K čije djelovanje pojačava moždane funkcije i popravlja pamćenje jer čuva ćelije od oksidacije. Pored toga, kelj sadrži i veliku količinu alfa-linolenske kiseline, tip masne kiseline koja je značajna za zdravlje mozga i na taj način smanjuje rizik od razvoja Alchajmerove bolesti.
Foto: Guliver/Thinkstock
5. Protiv raka
Povrće iz porodice kupusa, kojoj pripada i kelj, odlični su borci protiv raka. Ovo povrće, djeluje protiv raka jer sadrže diindolimetan, sulforafan i element selen. Ipak, povedite računa da ovo povrće jedete prijesno, ili da ga ne prokuhate, jer se dugotrajnom termičkom bradom ova dragocjena jedinjenja gube.
6. Štiti srce i zglobove
Snaga kelja leži u skoro 45 različitih flavonoida koji imaju pozitivno dejstvo na zdravlje organizma i mogu da spriječe inflamaciju u organizmu, a čak i da izliječe inflamatorne bolesti, kao što su artritis, bolesti srca i neke autoimune bolesti. Kelj, takođe, uspješno snižava nivo holesterola u krvi, a taj efekat se pojačava ako ga kuhate na pari. Tokom ovog procesa se podstiče produkcija kiselina u kelju koje smanjuju nivo holesterola i to mnogo više nego kad ga jedete prijesnog.
Foto: Guliver/Thinkstock
9. Protiv celulita
Kelj je moćan saveznik u borbi protiv celulita jer je bogat vitaminom C, kalijumom i kalcijumom. Takođe, sadrži i supstance koje vezuju kalcijum iz drugih namirnica, te u sebi nosi veoma malo kalorija i ne sadrži nimalo masti zbog čega je idealan izbor tokom dijete.
10. Zdravija koža i kosa
Konzumirajući kelj učinićete dobro i svojoj koži i kosi. Zahvaljujući dobrom balansu omega-6 i omega-3 masnih kiselina, kelj pomaže da vaše tijelo bude u skladu, jako i zdravo, a samim tim ćete imati zdraviju kosu, nokte i kožu. Pola šolje kuhanog špinata, na primjer, obezbjeđuje 230 procenata preporučenog dnevnog unosa vitamina A kod odraslih. Ista količina kuhanog kelja obezbjeđuje 190 procenata zahvaljujući čemu se kelj uspješno bori protiv akni i svih nepravilnosti na koži. Da biste zadržali taj prelijepi izgled morate da ga konzumirate bar jednomsedmično: