Starenje uzrokovano stresom – mit ili realnost i šta poduzeti?
Da li je starenje uzrokovano stresom samo mit? Kako stres utiče na organizam i šta mogu učiniti oni koji nisu po prirodi bezbrižni? Jeste li primi...
Budete li danas pojeli neki kolač ili slatkiš, vjerovatno ćete prvo pomisliti kako to nije dobro za vaš struk i butine. Međutim, Brooke Alpert, koautorka knjige „Bez šećera: gubite kilograme, osjećajte se sjajno i izgledajte nekoliko godina mlađe“, savjetuje da brigu sa kukova usmjerite na – lice!
Ona upozorava na bore, jednu od manje znanih posljedica unosa previše šećera. Knjigu je napisala s dermatologom Patricijom Farris i tu objasnila šta se događa kada u krvotoku ima previše šećera.
„On počinje da napada vašu kožu“, kaže Alpertova. „Sav taj šećer utiče na kolagen i elastin i sjajne ćelije kože pretvara u čvrste, krute stvari koje prouzrokuju opuštanje kože, boranje, odnosno sve ono što ne želimo da vidimo na licu“.
U knjizi je opisano kako da se smanji želja za šećerom. Proces započinje trodnevnom detoksikacijom, a traje ukupno tri sedmice.
„To uopšte nije lako. Studije pokazuju da je odvikavanje od šećera slično odvikavanju od kokaina i drugih teških droga. Ljudi postaju depresivni, tresu se, mrzovoljni su i uopšte nije lijepo biti u njihovom društvu“.
Onima koji nisu spremni da visokokalorični kolač zamijene, recimo, hladnom piletinom, savjetuje da pojedu neku voćku i namirnicu bogatu proteinima. Uzbuđenje će biti manje, ali će zato nivoi šećera u krvi biti znatno stabilniji, a lice duže zategnutije, elastičnije i, naravno, ljepše.
Izvor: novosti.rs