
Kada je najbolje vrijeme za uzimanje probiotika?
Bez obzira želite li poboljšati varenje, ojačati imunitet ili jednostavno podržati zdravlje crijeva, uzimanje probiotika može bit...
Valunzi, noćno znojenje, promjene raspoloženja, za sve te tipične simptome menopauze odgovorni su muškarci, tvrde kanadski naučnici.
U svojoj studiji objavljenoj u časopisu PLOS Computational Biology, genetičari sa univeziteta Mekmaster u Hamiltonu kažu da je tendencija muškaraca da biraju mlađe partnerke dovela do toga da plodnost starijim ženama postane suvišna.
Naučnike je dugo intrigiralo zašto je ljudska vrsta jedina u kojoj ženke nisu reproduktivne tokom cijelog života. Prethodne teorije zasnivale su se uglavnom na “efektu bake” po kojem žene prestaju da budu plodne u godinama kada postoji mogućnost da neće doživijeti da im djeca odrastu, ali su spremne da se brinu o djeci mlađih žena.
Prema ovoj teoriji, menopauza predstavlja blokadu koja sprečava reprodukciju kod starijih žena. Kanadski istraživači, međutim, tvrde suprotno – da manjak reprodukcije dovodi do menopauze.
Tim stručnjaka sa Univerziteta Mekmaster je pomoću kompjuterskog modeliranja zaključio da evolucijski odgovor za nastanak menopauze leži u “preferencijalnom parenju”, tj. u činjenici da muškarci svih uzrasta biraju mlađe žene za partnerke.
To znači da za starije žene više “nema svrhe” da ostanu plodne.
Profesor Rama Sing, evolucijski genetičar i vođa istraživanja, kazao je da je plodnost starijih žena obezvrijeđena činjenicom da muškarci biraju mlađe partnerke.
“O tome ima dokaza u ljudskoj istoriji. Uvijek je postojala naklonost prema mlađim ženama”, kazao je on za BBC, dodajući da su on i njegove kolege analizirali ljudski razvoj unazad hiljadama godina, ne obazirući se na postojeće društvene obrasce.
U Velikoj Britaniji, žene prosječno ulaze u menopauzu sa 52 godine, premda je njihov životni vijek 30 godina duži.
Profesor Sing vjeruje da bi produženi životni vijek i sve kasnije rađanje mogli da dovedu do odgađanja menopauze.
“Društveni sisitem se mijenja. Jedan broj žena zasniva porodicu kasnije zbog obrazovanja i karijere”, rekao je Sing, dodajući da bi taj trend mogao da dovede da žene ulaze sve kasnije u menopauzu, te da bi, evolucijski, ti geni prešli na njihove ćerke.
Izvor: novosti.rs