Jeste li se ikada zapitali koliko dugo (ili duže) alkohol ljeti ostaje u organizmu?

by | 5 Jula, 2019

Vožnja pod uticajem alkohola nije opasna samo za vozača nego i za one koji mu se nađu na putu. I bez obzira na to, mnogo njih i dalje sjeda za volan s mišlju kako se ništa loše neće dogoditi, a ponekad i male količine alkohola mogu uticati na našu sposobnost za sigurnu vožnju. No znamo li uopšte koliko dugo alkohol ostaje u našem organizmu?

“Kad alkohol uđe u krv, on prolazi jetrom, koja ga potom razgrađuje. Za razgradnju je odgovoran enzim alkohol-dehidrogenaza, čija količina prisutna u jetri zavisi o učestalosti uzimanja hrane. Dakle, ne samo da pijenjem na prazan želudac osjećamo njegove efekte vrlo brzo nego se alkohol i duže zadržava u krvi i jače utiče na mozak”, kaže dr George Koob, direktor Nacionalnog instituta za zlouptrebu alkohola i alkoholizam.

Glavni posao jetre jeste filtriranje krvi koja teče iz našeg sistema za varenje u ostatak tijela.

“U procesu razgradnje alkohola koji konzumirate, jetra nailazi na toksine. Pretjeranim konzumiranjem alkohola jetra može postati masna, a mogu nastati i ožiljci koji onda ograničavaju protok krvi. To može uzrokovati smrt jetrenih ćelijaa, što može oslabiti funkciju jetre”, ističe Koob.

Koliko će se alkohol zadržati u vašem tijelu zavisi od vaše visine, težine i godinama.

“Većina ljudi pola pića može razgraditi u sat vremena, odnosno 30 mililitara. Prosječno vrijeme potrebno da jetra razgradi čašu od 250 mililitara vina su tri sata. Za pola litre piva biće potrebna dva sata”, ističe Koob.

Prema američkim Centrima za liječenje zavisnosti, alkohol se može otkriti i do šest sati kasnije u krvi, oko 12 do 24 sata u dahu, mokraći i slini i do 90 dana u kosi.

Izvor: index.hr Foto: Pixabay

Tagovi: