Brusnice i rak dojke: Kako sok od brusnica smanjuje rizik
Sok od brusnica može smanjiti rizik od raka dojke jer je bogat antioksidansima i vitaminom C, pružajući prirodnu podršku zdravlju žena Rak dojke o...
Znojenje je prirodan proces kojim tijelo reguliše temperaturu, ali kroz njega izbacuje i toksine iz organizma. Nikome to nije naročito prijatno, posebno ljeti kada se neprestano znojimo, ali se na razne načine borimo sa tim.
Ipak, za neke je znojenje više od svakodnevne neprijatnosti – za neke je to medicinski problem.
Ako se znojite više nego drugi dok trenirate, to najčešće nije problem. Međutim, ako se preterano znojite bez nekog razloga – nije vruće napolju, ne trenirate u tom trenutku i slično – možda je to znak nekog medicinskog stanja.
Prekomjerno znojenje se naziva hiperhidroza. Postoje dvije vrste – jedna zbog koje se osoba prekomjerno znoji samo na određenim područjima (na primjer, šake i stopala), i druga vrsta zbog koje se znoji cijelo tijelo. Ako vam se znoje samo šake i stopala, to vjerovatno nije nikakav medicinski problem, mada vas vjerovatno nervira.
Ako se, pak, znojite po cijelom tijelu (sekundarna generalna hiperhidroza), to je znak nekog dubljeg problema. Jedan od znakova koji će vam pomoći da prepoznate ovaj problem je znojenje tokom noći, i tada vam se znoji cijelo tijelo.
Postoje brojni uzroci sekundarne generalne hiperhidroze, između ostalog trudnoća, menopauza, dijabetes, a i neki lijekovi mogu da uzrokuju ovo stanje.
Ako se stalno znojite noću, znojite se po cijelom tijelu ili je riječ o asimetričnom znojenju (znoj se javlja ispod jednog pazuha, ispod drugog ne), trebalo bi da odete kod ljekara. Takođe, ako se znojenje javlja iznenada ili ako se prekomjerno znojenje javi u nekom kasnijem periodu života, pošto se hiperhidroza obično razvija još u djetinjstvu.
Obavezno idite kod ljekara ako se prekomjerno znojite nakon promjene lijekova, ili ako se uz znojenje javljaju simptomi poput kašlja, umora, nesanice, povećanog osjećaja žeđi ili češće mokrenje.
Liječenje hiperhidroze
Ne postoji lijek za lokalizovanu hiperhidrozu, ali postoje neke stvari koje mogu da pomognu. Uglavnom, antiperspiranti sa aluminijum hloridom pomažu, iako to nije “prirodno” rešenje. Kada je riječ o sekundarnoj generalnoj hiperhidrozi, ona se uglavnom rješava tako što se liječi stanje koje je uzrokuje.
Izvor: mondo.ba Foto: Guliver/Getty Images