Da li je voda s krastavcem čudo zdravlja ili samo prolazni trend?
Ako postoji nešto što svaka žena voli, to su trikovi za zdravlje i ljepotu. Jedan od najnovijih wellness trendova je voda s krastavcem. Al...
Kada uživate u čaši vina s prijateljicama, vjerovatno ne razmišljate o kakav je utjecaj alkohola na zdravlje kože.
Međutim, ako želite zablistati u novoj godini, stručnjaci savjetuju da razmislite o smanjenju konzumacije alkohola. “Suhi januar” predstavlja savršenu priliku da napravite pauzu, što je dio sve popularnijeg wellness pokreta.
Alkohol ima izražen učinak na vašu kožu – dehidrira je, ostavljajući je suhom, beživotnom i sklonom nastanku finih linija i bora. Kako djeluje kao diuretik, alkohol izvlači vodu iz tijela, a ujedno širi krvne sudove, što može izazvati crvenilo i pogoršati stanja poput rozacee. Osim toga, alkohol pojačava upalne procese, uzrokujući razgradnju kolagena, proteina koji održava kožu čvrstom i glatkom, što vremenom može dovesti do opuštanja kože i grublje teksture.
Loš san, čest nusprodukt konzumiranja alkohola, dodatno narušava vrijeme potrebno koži i kosi za obnavljanje tokom noći.
View this post on Instagram
Kao i kožu, alkohol isušuje i kosu. Dehidrira vlasište, uzrokujući perutanje, dok vlasi postaju suhe i gube svoj prirodni sjaj. Vremenom, ovo može rezultirati krhkošću kose i usporenim rastom. Alkohol također iscrpljuje tijelo od važnih hranjivih tvari poput cinka i biotina, neophodnih za zdrav rast kose, dok smanjena cirkulacija krvi prema vlasištu može oslabiti folikule i dovesti do stanjivanja kose.
Već nakon nekoliko sedmica bez alkohola, vaša koža postaje hidriranija, punija i sjajnija. Crvenilo i natečenost se smanjuju, dok se broj nepravilnosti poput akni može smanjiti zahvaljujući smirivanju upalnih procesa. Bore, fine linije i tamni podočnjaci izgledaju manje izraženo zbog bolje hidratacije i kvalitetnijeg sna.
Što se kose tiče, možete primijetiti veću čvrstoću, sjaj i manje lomljenja, jer se organizam obnavlja i vraća esencijalne hranjive tvari. Nažalost, povratak alkoholu može vratiti dehidraciju, crvenilo i ostale probleme, pa održavanje ovih rezultata zahtijeva umjerenost.
Odricanje od alkohola ne poboljšava samo izgled kože i kose. Također doprinosi snižavanju krvnog pritiska, smanjenju nivoa triglicerida i smanjuje rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da nijedan nivo konzumacije alkohola nije siguran, jer može povećati rizik od određenih vrsta raka.
Pored fizičkih koristi, mnoge žene primjećuju smanjenje anksioznosti, više energije i bolju mentalnu jasnoću, što dodatno doprinosi zdravijem izgledu.
Za postizanje uspjeha tokom “Suhog januara”, postavite jasne ciljeve i pronađite motivaciju. Isprobavanje kreativnih alternativa alkoholu, poput ukusnih bezalkoholnih koktela, može održati iskustvo zabavnim. Uključivanje prijateljica u izazov može donijeti dodatnu podršku i osjećaj zajedništva. Ako se desi da posegnete za pićem, ne budite stroge prema sebi – cilj je napredak, a ne savršenstvo.
Da biste održale zdrav stil života i nakon januara, razmislite o umjerenoj konzumaciji alkohola i birajte kvalitetnije opcije. Uvođenjem malih promjena, poput ovih, možete uživati u boljoj koži, zdravijoj kosi i općem blagostanju – unutar i izvan januara.
Ridofranz/iStock / Getty Images Plus/