Kako da spriječite nastanak infekcije urinarnog trakta?

by | 14 Februara, 2016

Prema posljednjim istraživanjima, oko 20% mladih žena je po prvi put imalo ovu infekciju koje će ih, nažalost, pratiti tokom života. Neki ljudi imaju hroničnu urinarnu infekciju, a većina ih ima do čak tri puta godišnje. Ova infekcija je naročito opasna jer se može proširiti kroz bubrege i bešiku.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šta je to infekcija urinarnog trakta?
Infekcija urinarnog trakta je infekcija koja napada bešiku (donji urinarni trakt) i bubrege (gornji urinarni trakt). Simptomi uključuju bol tokom mokrenja, često mokrenje i u nekim slučajevima groznicu i promjenu boje urina. Žene su izloženije ovoj infekciji jer imaju kraću uretru zbog koje bakterije brže dopiru do bešike.

Kako biste spriječili pojavu ove infekcije, potrudite se da pratite sljedeća pravila…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1. Brišite se od naprijed ka nazad
Od presudnog značaja je pravilni način brisanja nakon vršenja nužde kako bi se spriječio prenos bakterija sa rektalnog na genitalni dio i dio uretre. Zapamtite da se uvijek brišete od naprijed ka nazad i da koristite više od jednog komada papira.

2. Izbjegavajte proizvode za intimnu higijenu koji iritiraju kožu
Postoji mnogo proizvoda za ličnu higijenu žena kao što su vlažne maramice, puderi, dezodoransi – koji nemaju pozitivan efekat na tijelo. Korištenjem previše proizvoda od jednom, žene su izložene lošim hemikalijama. Sljedeći put kada budete kupovale takve proizvode raspitajte se o njima i budite sigurne da ne sadrže supstance sa hemikalijama koje ometaju endokrine žlijezde, alergene i kancerogene sastojke.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Pijte vodu i češće urinirajte
Bitno je da budete hidrirani tokom cijelog dana, bilo da imate infekciju ili ne. Svi zdravstveni radnici preporučuju da pijete minimum dva litra vode svakog dana. Pijenje vode razrjeđuje urin, a što više pijete vode, više ćete urinirati i na taj način izbacite bakterije iz urinarnog trakta.

4. Vodite računa o donjem dijelu leđa
Možda je teško povjerovati, ali bolovi u donjem dijelu leđa mogu poremetiti nerve koji su povezani sa mokrenjem. Tako da je najbolje da vodite računa o pravilnom stajanju ili da ne zadobijete povrede u tom dijelu kičme. Izbjegavajte dizanje teških predmeta i često nošenje visokih štikli koje mogu uticati na taj dio kičme.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

5. Češće mijenjajte tampone u toku menstruacije
Ljekari preporučuju da mijenjate tampon maksimalno na svakih osam sati, ali da je ipak najbolje da ga mijenjate na šest. Što duže držite tampon, više će se bakterija i toksina stvarati u vašem tijelu. To povećava rizik od infekcija i utiče na oticanje urina.

6. Liječite konstipaciju
Konstipacija takođe može povećati rizik od razvijanja infekcije urinarnog trakta. Kada imate zatvor, stvara se tvrda stolica koja izaziva nadutost i pritisak na bešiku. Riješite se konstipacije tako što ćete u ishranu uvesti više vlakana, koristiti laksative srednje jačine i piti vodu što više.

7. Probajte sok od brusnice
Mnogi doktori i ginekolozi preporučuju redovno konzumiranje prirodnog soka od brusnice kao biste rešili bilo kakve probleme sa bešikom. Brusnice stvaraju proantocijanide koji otežavaju bakterijama da se lepe za zidove bešike, što znači da konzumiranjem brusnica ili pijenjem soka od ovog voća možete povećati zdavlje urinarnog trakta i izbaciti mnogo više bakterija iz bešike.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

8. Ispraznite bešiku pre i posle seksualnog odnosa
Seksualni odnos može izazvati neke bakterije u rektalnoj regiji da se povuku bliže uretri. Jednom kada se bakterija nađe u bešici, razmnožava se velikom brzinom i izaziva upale i oštećenja tkiva.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

9. Nemojte nositi previše uske hlače
Izbjegavajte nošenje previše uske odjeće, pogotovo hlača. Takođe uvijek birajte pamučni veš koji obezbjeđuje bolju cirkulaciju vazduha, što genitalnu regiju čini suhom, dok npr. veš od najlona zadržava vlagu koja odgovara bakterijama za razvijanje i razmnožavanje.

10. Ojačajte stomačne mišiće
Kao lijek se mogu koristiti i klasične vježbe. Sljedeći put kada budete radili vježbe za jačanje donjeg dijela leđa, ne zaboravite da uradite i par vježbi za središnji dio tijela – stomaka i cijelih leđa.

Izvor: Ženski magazin