Je li čokolada uzrok glavobolja? Saznajte više
Iako čokolada može biti ukusna utjeha, za neke može izazvati migrene. Otkrijte je li čokolada uzrok glavobolja Iako je čokolada univerzalno smatra...
Migrena je periodična glavobolja čiji pravi uzrok još nije pouzdano utvrđen, a pretpostavlja se da je posljedica proširenja krvnih sudova u mozgu, mada ima i teorija koje ukazuju na to da je nastanak ove bolesti posljedica poremećaja u lučenju hormona serotonina.
Migrena se može pojaviti u bilo kojem životnom dobu, no obično počinje između 20 i 40, a nestaje nakon 55. godine. Neki ljudi imaju napade migrene više puta mjesečno, dok drugi dožive svega dvije-tri takve glavobolje u životu. Otprilike 75 posto osoba koji pate od migrene jesu žene.
Simptomi
Napad migrene najavljuje takozvana aura koja se manifestuje ispadima u vidnom polju, poremećajem govora i motorike (najčešće jednostranim), promjenom raspoloženja u vidu depresije ili euforije, nemirom i izraženom potrebom za slatkom hranom.
Nakon aure, koja traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, razvija se pulsirajuća glavobolja često praćena mučninom i povraćanjem. Veliki broj pacijenata žali se da im smetaju svjetlost, jak zvuk i pojedini mirisi. Napad migrene u većini slučajeva prestaje u roku od 24 sata.
Prevencija
Istraživanja su pokazala da pušenje, alkohol i namirnice poput čokolade, suhomesnatih proizvoda, nekih vrsta sireva, te slanih i prezačinjenih jela, podstiču pojavu migrene.
Treba jesti što više ribe i svježeg voća i povrća (naročito onog koje je bogato kalijumom i ima nizak sadržaj soli – zelja, brokula, celera, krompira, mahunarki, banana ili avokada), jer opuštaju krvne sudove i sprečavaju njihovo sužavanje.
Vitamin C, posebno onaj iz kiselog voća, prirodno je sredstvo protiv nesnosnih bolova u glavi, čiji je jedan od okidača i stres, pa se preporučuju vježbe relaksacije kao što su šetnje, plivanje, joga i tai či.
Takođe, masaža mišića vrata i i ramena pokazala se vrlo efikasnom u borbi protiv napada migrene. Ukoliko se glavobolja već javila, pacijentu se preporučuje mirovanje u zamračenoj, provjetrenoj prostoriji.
Izvor: Lekovito bilje, Life Content