CGM: 7 ključnih razloga za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi
Kontinuirani monitoring glukoze (šećera) u krvi (continuous glucose monitoring – CGM) danas se smatra jednim od važnijih alata na putu do optimal...
Uši su jedan od onih dijelova tijela o kojima ne razmišljamo previše, većinom zato jer sjajno obavljaju svoj posao, bar dok se ne začepe.
Kada su vam uši začepljene, to znači da su vaše Eustahijeve tube koje se protežu od srednjeg uha do stražnjeg dijela nosa, djelimično ili potpuno začepljene. Rezultat – slabiji sluh, bol u uhu i osjećaj pritiska.
Začepljenje se može dogoditi iz više razloga, zbog prehlade, upale sinusa, promjene pritiska ili nakupljanja voska.
Šta preduzeti?
Možda će prva ideja koja vam padne na pamet biti guranje štapića što dublje u uho i u svim smjerovima, ali to nije dobar potez. Vosak je potreban uhu i štiti ga od infekcije pa ga se ne želite baš u potpunosti riješiti, a predubokim guranjem možete i oštetiti bubnjić.
Čišćenje ušiju slanom otopinom
“Uši se same pročišćavaju i nema potrebe da na dnevnoj bazi intervenišete na njima”, objašnjava dr med. Joshua Russell za womenshealthmag.com.
Naravno, to ne znači da bi trebalo da sjednete i čekate da se vaše uši same odčepe. Dr med. Jennifer Wider donosi nekoliko korisnih prijedloga i metoda za odčepljivanje uha, koje su potpuno sigurne.
– Začepite nos i svom snagom pokušavajte izduvati vadzuh kroz njega (pomaže i kod začepljenosti nakon leta avionom ili ronjenja).
– Kružno pomjerajte čeljust i istovremeno pokušajte gutati slinu.
– Ako osjećate pritisak u sinusima, pomoći će vam zijevanje.
– U slučaju da ništa od navedenog ne pomaže, a začepljenost ne prolazi, obratite se svom ljekaru.
IZVOR: zdravakrava.ba