Kako ojačati karličnu dijafragmu?

by | 12 Septembra, 2024
Kako ojačati karličnu dijafragmu

Karlična dijafragma podržava ključne organe i funkcije pa saznajte kako ojačati karličnu dijafragmu i kako disfunkcija može utjecati na zdravlje

Ako niste upoznati s karličnim podom ili dijafragmom, važno je da se upoznate s njom. Ova oblast tijela je ključna za svakodnevno funkcionisanje važnih organa kao što su mokraćni mjehur i crijeva, a naročito maternica, što je čini posebno važnom za žene.

Prema podacima mišići karličnog poda mogu se rastegnuti do otprilike tri puta duže od normalne dužine tokom vaginalnog poroda, što može rezultirati slabljenjem mišića karličnog poda, poznatom kao disfunkcija karličnog poda (PFD). Otprilike polovina trudnica i žena nakon porođaja će patiti od PFD-a, dok istraživanja pokazuju da više od 50% ginekologa ne adresira simptome postporođajne disfunkcije karličnog poda tokom prenatalne njege.

“Problemi s karličnim podom su često povezani s rađanjem djece,” kaže fizioterapeutkinja Laura Haynes Lima, DPT, specijalistkinja za rehabilitaciju zdravlja žena u Orlando Health Advanced Rehabilitation Institute. “Trudnoća i porod sami po sebi mogu uzrokovati povrede ili traume struktura karličnog poda, što može dovesti do problema s mokraćnom funkcijom, funkcijom crijeva i seksualnom funkcijom. Disfunkcija karličnog poda također može biti rezultat osnovnih medicinskih stanja, drugih ortopedskih povreda, faktora životnog stila, starenja i genetike.”

Ispod slijedi sve što trebate znati o karličnom podu, uključujući simptome PFD-a i kako ojačati svoje mišiće.

Kako ojačati karličnu dijafragmu i zašto je to važno?

Snaga karličnog poda je važna za cijelo tijelo. “Karlični pod je grupa mišića i ligamenata smještenih unutar zdjelice koji podržavaju mokraćni mjehur, crijeva i maternicu (kod žena),” kaže dr. Lima. “Također igra važnu ulogu u održavanju kontrole nad crijevima i mokraćnim mjehurom, normalnoj seksualnoj funkciji i stabilnosti kukova i kralježnice.”

Koji su simptomi problema s karličnim podom?

Postoje znakovi ako patite od problema i disfunkcije karličnog poda. “Mnogi simptomi mogu nastati zbog problema vezanih za karlični pod. Problemi s mokraćom (hitnost, učestalost, curenje), disfunkcija crijeva (zatvor, nepotpuno pražnjenje crijeva, curenje) i seksualna disfunkcija (bolan odnos) su najčešći prigovori,” kaže dr. Lima. “Zbog podržavajuće prirode mišića, kada karlični pod ne funkcioniše optimalno, pacijenti mogu također osjećati bol u donjem dijelu leđa ili kuku ili osjećaj pritiska u području karlice.”

Ako patite od ovih simptoma, odmah potražite medicinski savjet. “Sveobuhvatna procjena od strane fizioterapeuta specijaliziranog za karlični pod je najbolji način da se sigurno i efikasno obučite svoje mišiće za optimalnu funkciju,” kaže ona.

Kako ojačati karličnu dijafragmu

Kako ojačati karličnu dijafragmu vježbanjem?

Dr. Lima preporučuje sveobuhvatan pristup za jačanje karličnog poda. Možda ćete biti u iskušenju da se fokusirate na jedno područje, ali jačanje donjeg dijela tijela je važno za cjelokupno zdravlje. “Kegels (ponavljano stezanje i opuštanje mišića karličnog poda) su često preporučeni za povećanje snage; međutim, zbog odnosa karličnog poda s drugim strukturama u našem trupu koje pružaju podršku tijelu, također je važno ojačati mišiće trbuha, leđa i kukova.”

Kegels se mogu raditi u brzom pulsiranju ili dugim kontrakcijama kako bi se ojačali mišići karličnog poda, koji podržavaju mokraćni mjehur i vaginu, objašnjava Hilda Hutcherson, MD, profesorica opstetricije i ginekologije na Univerzitetu Columbia. Jedan jednostavan način da identifikujete i ojačate mišiće karličnog poda? Idite na WC!

Kada sjedite na WC-u, ispustite malu količinu urina prije nego što zaustavite tok. Ponovite proces. Ovo kontraktuje vaše mišiće i omogućava vam da osjetite gdje se nalaze. “Mišići koje koristite da zaustavite tok urina su mišići koje želite stegnuti kada nemate pun mokraćni mjehur,” kaže Hutcherson.

ljepotaizdravlje.ba

SeventyFour/iStock/Getty Images Plus