Simptomi nedostatka željeza: Prepoznajte znakove koji upućuju na anemiju
Nedostatak željeza je stanje koje nastaje kada tijelo ne dobija dovoljno željeza, a posljedica toga može biti anemija. Simptomi nedostatka željeza ...
Kako prestati pretjerano razmišljati uz pomoć tehnika poput mindfulnessa, distrakcije, meditacije i fizičke aktivnosti
Pretjerano razmišljanje odnosi se na prekomjerno razmatranje prošlih ili budućih situacija ili problema. To često uključuje analiziranje situacija iz više uglova, što može dovesti do stresa ili anksioznosti. Iako je razmišljanje o situacijama korisno za donošenje odluka, pretjerano razmišljanje može negativno uticati na emocionalno zdravlje.
Ljudi mogu biti skloni pretjeranom razmišljanju zbog različitih razloga. Mentalni poremećaji poput generalizovanog anksioznog poremećaja (GAD) često uzrokuju stalnu zabrinutost zbog budućnosti. Neugodne interpersonalne interakcije i svakodnevni neuspjesi također mogu dovesti do razmišljanja o tome šta je pošlo po zlu. Pretjerano razmišljanje može smanjiti kvalitet života, pa je važno pronaći strategije za ostajanje u sadašnjem trenutku.
Pronađite distrakciju
Jedan od najlakših načina da prekinete ciklus pretjeranog razmišljanja je da se odvratite. Mentalne distrakcije mogu uključivati jednostavne matematičke zadatke, navođenje objekata iz određene kategorije ili pjevanje pjesme. Fizičke aktivnosti poput čitanja knjige, slušanja muzike ili pozivanja prijatelja takođe mogu pomoći.
Praktikujte mindfulness
Mindfulness se odnosi na usmjerenost na sadašnji trenutak bez prosudbe. Tehnike mindfulness meditacije, kao što su fokusiranje na disanje ili posmatranje okoline, mogu pomoći u smanjenju simptoma anksioznosti i depresije.
Meditirajte
Meditacija ne mora uključivati tiho sjedenje i praznjenje uma. Možete ponavljati mantru, riječi ili frazu koja vas smiruje. Ova tehnika može usmjeriti vaše misli i pomoći u smanjenju stresa.
Izazovite svoja razmišljanja
Kad primijetite da negativna razmišljanja preuzimaju, pitajte se jesu li ta razmišljanja stvarna i objektivna. Pozitivan unutrašnji dijalog i preformulacija misli mogu smanjiti pretjerano razmišljanje.
Razmislite o pozitivnim sjećanjima
Pokušajte se prisjetiti trenutaka kada ste bili uspješni ili sretni. Premještanje fokusa na pozitivna sjećanja može prekinuti ciklus negativnih misli.
Koristite tehnike disanja
Tehnike disanja, kao što je udisanje, zadržavanje daha i izdisanje na isti vremenski period, mogu pomoći u smanjenju stresa i smirivanju uma.
Pokušajte sa progresivnom relaksacijom mišića
Ova tehnika uključuje napinjanje i opuštanje različitih mišićnih grupa kako bi se smanjio stres.
Fokusirajte se na svoja čula
Usmjerite se na ono što vidite, čujete, mirišete, okusite i dodirujete. Ova tehnika može vam pomoći da se vratite u sadašnji trenutak.
Vodite dnevnik
Pisanje o svojim mislima i osjećajima može smanjiti nivo stresa i pomoći u organizaciji misli.
Vježbajte
Fizička aktivnost oslobađa hemikalije koje uzrokuju osjećaj opuštenosti i može pomoći u promjeni fizičkog okruženja što može uticati na razmišljanje.
Napravite plan
Ako vas pretjerano razmišljanje uzrujava zbog obaveza, podijelite ih na manje zadatke i planirajte kako da ih obavite.
Ako pretjerano razmišljanje postane stalno, uzrujavajuće ili ometa vaš svakodnevni život, razmislite o razgovoru sa stručnjakom za mentalno zdravlje. Psihoterapija, posebno kognitivno-bihevioralna terapija (CBT), može biti korisna u rješavanju poremećenih obrazaca razmišljanja.
Razumijevanje razloga pretjeranog razmišljanja i primjena strategija za prevazilaženje ovog obrasca može vam pomoći da se osjećate bolje i živite uravnoteženiji život.
Jacob Wackerhausen/iStock/Getty Images Plus