
Kada je najbolje vrijeme za uzimanje probiotika?
Bez obzira želite li poboljšati varenje, ojačati imunitet ili jednostavno podržati zdravlje crijeva, uzimanje probiotika može bit...
Biljke su najčešći lijek za viruse koji u ovom periodu godine ne miruju. Začepljen nos, peckanje u grlu, suhi kašalj i temperatura, najčešći su simptomi koji muče većinu, uvodeći ih u stanje za koje doktori klasične medicine obično govore da “spontano prolazi”. To tvrde i pristalice tradicionalne medicine, ali i nude određene, u narodu provjerene recepture, za brži izlazak iz “mreže virusa”.
Bijeli luk je izuzetno zdrav, djeluje kao prirodni antibiotik i uspješno smiruje noćni kašalj. Ko ne može da ga podnese zbog specifičnog mirisa, može da ga skuha, a zatim popije vodu u kojoj se kuhao, a čenove pojede. U apotekama, bijeli luk može da se kupi i u kapsulama.
Čaj od sljeza preporučuju za suhu sluzokožu grla i disajnih puteva, jer smiruje nagon za kašljem, ublažava njegove simptome i olakšava disanje. Dobar je i protiv suhog kašlja, a bez problema mogu da ga piju trudnice i djeca.
Med djeluje antibakterijski, a najbolje je da ga pijete rastopljen u mlijeku i čaju.
Izvor: novosti.rs Foto: Pixabay