![Starenje uzrokovano stresom – mit ili realnost i šta poduzeti?](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/GettyImages-1458167930-600x470.jpg)
Starenje uzrokovano stresom – mit ili realnost i šta poduzeti?
Da li je starenje uzrokovano stresom samo mit? Kako stres utiče na organizam i šta mogu učiniti oni koji nisu po prirodi bezbrižni? Jeste li primi...
Saznajemo koje je vitamine potrebno više koristiti kako starimo…
KALCIJUM
Kako starimo tako trošimo puno više minerala nego ga unosimo, a to može uticati na lomljivost kostiju, a posebno kod žena u menopauzi. Kalcijum pomaže radu mišića, nerava, ćelija i krvnih sudova. Žene starije od 50 godina, a muškarci od 70 bi trebali unositi i do 20 posto više kalcijuma.
VITAMIN B12
Pomaže pri izgradnji krvnih ćelija i neurona, a možete ga dobiti iz namirnica poput mesa, ribe, jaja i mliječnih proizvoda. Otprilike 30 posto osoba starih iznad 50 godina pate od gastritisa koji otežava apsorpciju vitamina iz hrane.
VITAMIN D
Kako bi apsorbovao kalcijum, organizmu je potreban vitamin D, pa je dobro uzimati ih u tandemu kako bi spriječili pojavu osteoartritisa. Iako je izlaganje suncu preporuka, kako starimo tako ga teže iz sunca apsorbuju pa ga treba potražiti u namirnicama kao što je losos, sardina…
VITAMIN B6
Tijelo ga koristi kako bi se obranilo od virusa i bakterija te za stvaranje energije. Kako starimo, tako trebamo više ovog vitamina. Jetrica, masna riba i pahuljice su dobar izvor ovog vitamina.
MAGNEZIJUM
Pomaže tijelu pri izgradnji proteina i kostiju te održava nivo šećera u krvi pod kontrolom. Možete ga pronaći u orašastim plodovima i zelenom povrću. Ako dugo pijete lijekove, ili imate zdravstvenih problema, možete patiti od manjka magnezijuma.
PROBIOTICI
Takozvane dobre bakterije ili probiotici u crijevima prerađuju hranu, ali i suzbijaju štetne vrste bakterija i virusa te razgrađuju otrovne tvari. Nalaze se u fermentisani mliječni proizvodi poput jogurta i kefira. Probioticima su bogati i fermentisani proizvodi od soje (miso pasta, sojin umak, tempeh) te kiseli kupus.
OMEGA-3S
One se nazivaju esencijalnima jer ih organizam sam ne može proizvesti. Važni su za zdravlje vida, mozga i spermija. pronaći ih možete u masnoj ribi, orasima i lanenim sjemenkama.
CINK
Upravo je cink jedan od najvažnijih minerala u tijelu koji je ključan za dobar imunitet i potreban za mnoge funkcije, a možemo ga pronaći u namirnicama poput crvenog mesa. Cink je potreban za održavanje imunološkog sistema, izgradnju proteina, pokretanje enzima i za stvaranje DNA. Takođe, bitan je za normalan rast, razvoj i spolno sazrijevanje te za održavanje čula mirisa i okusa. Uz meso, izvor cinka je i riba, sir, orašasti plodovi i žitarice poput prosa, zobi, heljde i sl.
SELEN
Selen je veoma snažan antioksidans koji štiti od kardiovaskularnih bolesti, reumatoidnog artritisa, astme i drugih hroničnih bolesti. Ključan je za normalnu funkciju štitnjače, povoljno utiče na mentalno zdravlje i raspoloženje. Sprečava tako nastanak demencije, bolesti štitnjače i razvoja raka.
KALIJUM
Kalijum je među najvažnijim elektrolitima, nužan je za normalan rad kardiovaskularnog sistema i bubrega, prenos nervnih impulsa, čvrstoću kostiju i zubi, rad mišića… Manjak kalijuma u organizmu može izazvati bol i grčeve u mišićima, slabost, vrtoglavicu, zatvor (opstipaciju) i nepravilan rad srca. Često se kao najbogatiji izvori kalijuma navode banana, narandža, paradajz i krompir.
Prije uzimanja suplementa, posavjetujte se s ljekarom/faramaceutom.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr Foto: Pixabay