Ovo su skriveni znakovi visokog kortizola
Hronični stres može povećati razinu kortizola i uzrokovati probleme s mentalnim i fizičkim zdravljem. Evo koji su skriveni znakovi visokog kortizol...
Kafa donosi brojne zdravstvene prednosti, ali koje je optimalno vrijeme za kafu? Ključ je u umjerenosti i prilagođavanju potrebama
Mnogi se pitaju kada je najbolje piti kafu, a istraživanja sugerišu da ne postoji specifično vrijeme koje bi omogućilo optimalne zdravstvene koristi. Iako se često ističu razne prednosti konzumacije kafe, ključ je u njenim zdravstvenim benefitima.
Umjerena konzumacija kafe, što podrazumijeva 3 do 5 šoljica dnevno, može donijeti zaštitu od određenih bolesti zahvaljujući antioksidansima koje sadrži. Prema stručnjacima, kafa može smanjiti rizik od tipa 2 dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, određenih vrsta raka i Parkinsonove bolesti.
Osim toga, kafa može poboljšati fizičke performanse tokom aerobnih aktivnosti i sporta, kao i povećati kognitivnu funkciju i fokus. Istraživanja su pokazala da konzumacija kafe može poboljšati raspoloženje i smanjiti simptome depresije i anksioznosti. Takođe sadrži važne hranljive tvari poput kalijuma, niacina i magnezijuma.
Preporučuje se da se vrijeme konzumacije kafe prilagodi individualnim potrebama. Kafa dostiže maksimalne nivoe kofeina u krvotoku nakon otprilike 60 minuta, što može uticati na to kada je najbolje popiti kafu. Za one koji imaju probavnih problema, preporučuje se konzumacija vode ili hrane prije kafe. Takođe, treba izbjegavati pijenje kafe kasno tokom dana kako bi se izbjeglo narušavanje sna.
Većina odraslih ne bi trebala da unosi više od 400 miligrama kofeina dnevno, što odgovara 3 do 5 šoljica kafe. Ova granica može varirati u zavisnosti od životne faze; na primjer, trudnice bi trebale ograničiti unos na 200 miligrama dnevno. Prekomjerna konzumacija može izazvati povećanje srčanog ritma, anksioznost i probleme sa snom.
Neki smatraju da kafa može pomoći u gubitku težine i povećanju metabolizma. Istraživanja sugerišu da pijenje kafe može doprinijeti smanjenju tjelesne masti, ali važan faktor su dodaci poput šećera i pavlake. Ne postoji dokazana veza između specifičnog vremena pijenja kafe i gubitka težine.
Za one koji žele povećati energiju bez povećanja unosa kofeina, ključno je obezbijediti dovoljno sna, što podrazumijeva najmanje 7 sati spavanja dnevno. Takođe je važno unositi adekvatne količine hrane, koja treba da uključuje cijelo zrno, proteine, voće, povrće i zdrave masti. Aktivnost tokom dana može takođe povećati nivo energije. Smanjenje stresa putem meditacije, vježbi disanja ili druženja s prijateljima može dodatno doprinijeti energiji.
Kafa može biti korisna, ali njen uticaj zavisi od načina i vremena konzumacije.
AntonioGuillem/iStock/Getty Images Plus