Nedostatak magnezija: Ove navike ga mogu uzrokovati
Nedostatak magnezija može uzrokovati umor, stres i grčeve, a svakodnevne navike poput stresa i ishrane mogu ga pogoršati. Rješenja su jednostavna ...
Tamponi su odlična zamjena za uloške kada želite da idete na kupanje, trening ili kada vam je potrebna lakša pokretljivost. Ipak, za razliku od uložaka, tamponi nose malo veći rizik po zdravlje, naročito ako se ne poštuju neka pravila i prave određene greške.
Mi smo tu da vam ukažemo na šta bi treblo najviše da obratite pažnju…
1. Korištenje tampona kada nemate jako krvarenje
Malo prije i poslije menstruacije mnoge žene imaju iscjedak iz vagine. Tada nije potrebno nositi tampone jer možete poremetiti kiselost vagine i samim tim prouzrokovati upalu.
2. Mijenjanje nakon vršenja nužde
Ne morate poslije svake male nužde mijenjati tampon, ali bi trebalo da ga poslije 2-3 puta promijenite. Takođe je bitno da radite i poslije svake velike nužde kako se ne bi stvorila bakterijska infekcija.
3. Pranje ruku
Ako perete ruke samo poslije stavljanja tampona – nije dobro. Prije, ali i nakon stavljanja tampona obavezno morate oprati ruke.
4. Mjesto držanja tampona
Mjesto držanja je jako bitno za njihov kvalitet i istrajnost. Držite ih podalje od vode, na zatvorenom mjestu i uvek u celofanu kojim je omotan. Danas postoje i posebne plastične kutijice u kojima ih možete držati kako u toaletu, tako i u tašni.
5. Ne stavljate tampon dovoljno duboko
Ako nakon stavljanja tampona osjećate neprijatnost i bol, to je znak da ga niste dobro, odnosno nedovoljno duboko stavili u vaginu. Čim ga ne budete osjećali – dobro ste ga postavili.
6. Tamponi s mirisom
Tamponi sa mirisom možda imaju dobru funkciju, ali nisu dobri za sluzokožu vagine.
7. Pogrešna veličina
Ne postoje za bez razloga određene veličine tampona. Veći su namijenjeni za prve, obilnije dane ciklusa, dok su manji namijenjeni ženama koje imaju kratke i male.
8. Nošenje prije i posle ciklusa
Iako vam je ciklus tačan u dan (ili ide jedan dan ranije-kasnije), ne bi trebalo da nosite tampone “za svaki slučaj” jer je tada vagina suva. Tamponom možete povrediti sluzokožu.
9. Rijetko mijenjanje
Čak i kada imate slabo krvarenje, tampon treba mijenjati na svaka 4 sata. Na taj način ćete spriječiti razvoj bakterija.
10. Odlazak na plivanje
Tamponi su odlično rješenje kada želite da idete na kupanje tokom ciklusa. Međutim, trebalo bi da ga mijenjate svaki put posle izlaska iz vode. Končić koji se natapa prljavom vodom i npr. hlorom iz bazena može oštetiti kožu vagine.
IZVOR: ŽENSKI MAGAZIN