CGM: 7 ključnih razloga za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi
Kontinuirani monitoring glukoze (šećera) u krvi (continuous glucose monitoring – CGM) danas se smatra jednim od važnijih alata na putu do optimal...
Dosad je oko 40 pacijenata u svijetu koristilo inovativnu terapiju koja djeluje na traumatična sjećanja čineći ih prihvatljivim, a na kojoj od 2007. godine radi laboratorija za traumatičan stres u Tuluzu.
Radi se o antimigrenoznom jedinjenju “propanololu”, koji su koristili pacijenti u Tuluzu, Montrealu i Bostonu, preneli su francuski mediji.
Ono se uzima oralno sat i po prije reaktiviranja traumatičnog sjećanja i moglo bi da smanji emocionalno opterećenje vezano za to sjećanje.
Kanadski profesor Alen Brine je prvi isprobao to jedinjenje 2000-tih godina u Montrealu kod osoba oboljelih od hroničnih postraumatskih simptoma nakon agresija ili nesreća na putevima.
U periodu od 2006. do 2007. godine, Brine je došao u Tuluz da podijeli s ostalim naučnicima zaključke do kojih je došao, odnosno da je uspio da jednom seansom terapije “propanololom” smanji psihološku reaktivnost na sjećanja (znojenje, poremećaj srčane aktivnosti…).
Subvencija ministarstva zdravlja, dobijena prije tri godine, omogućiće proširivanje ispitivanja u Francuskoj i poređenje uticaja toga lijeka u odnosu na placebo (lažni lijek).
Izvor: novosti.rs