
Ozempic i GLP-1 lijekovi: Da li su zaista sigurno rješenje?
Ozempic postaje sve popularniji, ali kako djeluje, kome je namijenjen i koji su rizici? Stručno objašnjenje o ovom lijeku donosi nam dr. Vedka Bego...
Urinarne infekcije, koje uglavnom uzrokuje ešerihija koli, ljeti su učestalije. Glavni „krivci“, oskudno odjevanje u klimatizovanim prostorijama, mokar kupaći kostim, mikroorganizmi iz bazena.
Kupanje u bazenima i vodama koje nisu provjerene, kao i dugotrajno nošenje mokrih kupaćih kostima i oskudno oblačenje u klimatizovanim prostorijama, pogoduju razmnožavanju klica u urinarnom traktu. Zato su urinarne infekcije veoma česte tokom ljeta.
Ešerihija koli je uzročnik u gotovo 40 posto urinarnih infekcija koje uglavnom pogađaju žene. Kada se ova bakterija nađe u urinarnom traktu, ubrzo se javljaju i tipični simtomi: učestalo i bolno mokrenje, zamućen ili urin sa sukrvicom i probadanje u donjem dijelu stomaka i krstima.
Infekcije urinarnog trakta obično nastaju od bakterija koje potiču iz debelog crijeva i koje se normalno nalaze na koži u predjelu od anusa do vaginalnog otvora.
Neke infekcije kod žena izazvane su bakterijama koje potiču iz vagine i koje kolonizuju kožu oko otvora mokraćnog kanala.
U normalnim okolnostima, bakterije dospijele u bešiku eliminišu se tokom mokrenja.
Međutim, sluznica nekih žena je podložna vezivanju bakterija, čemu doprinose i loše navike poput dugotrajnog nošenja mokrog kostima i laganije oblačenje u promjenljivim klimatskim okolnostima.
Da bismo se zaštitili, važno je unositi dovoljno tečnosti, najbolje vode, od litar i po do dva dnevno.
Takođe, važno je i redovno pražnjenje mokraćne bešike u toku dana kako bi se skratilo vrijeme boravka bakterija u bešici i sprečilo njihovo umnožavanje.
Mokrenje se preporučuje i odmah nakon seksualnog odnosa, a vlažan kostim najbolje je promijeniti odmah nakon kupanja.
Izvor: RTS
Foto: Pinterest