Da li je voda s krastavcem čudo zdravlja ili samo prolazni trend?
Ako postoji nešto što svaka žena voli, to su trikovi za zdravlje i ljepotu. Jedan od najnovijih wellness trendova je voda s krastavcem. Al...
Kod ljudi ne postoji dovoljno razvijena svijest o važnosti sna, naglašavaju stručnjaci australskog Centra za istraživanje posljedica nedovoljnog spavanja na fizičko i mentalno zdravlje pri Univerzitetu u Sidneju.
Oni smatraju da nedovoljno i nekvalitetno spavanje doprinosi razvoju pojedinih degenerativnih nervnih bolesti, jer je kod većine oboljelih ustanovljen poremećen ciklus sna i budnosti.
Neurolog dr Naomi Rogers, šef laboratorije ovih istraživanja ističe da oboljeli često ne mogu da spavaju u normalno vrijeme, odnosno noću, a san je važan jer predstavlja “period odmora i oporavka mozga”. Tokom REM, najdublje faze sna, mozak revitalizuje pamćenje, odnosno sređuje podatke o svemu što se događalo prethodnog dana.
Nedostatak sna može da poremeti proces učenja i pamćenja. San oporavlja tijelo i različite segmente metabolizma. Kod djece se, na primjer, noću luče ogromne količine hormona rasta, a vjeruje se da adolescenti najviše rastu baš u snu. Zbog toga dr Rogers preporučuje da se spava osam sati bez buđenja. Osobama koje to ne mogu, savjetuje da probaju da odremaju tokom dana i na taj način nadoknade manjak sna.
Izvor: novosti.rs