Danijela Jokić Vaislay: Kako osjećaj sopstvene vrijednosti utječe na vaš odnos s novcem

by | 10 Aprila, 2025
Danijela Jokić Vaislay: Kako osjećaj sopstvene vrijednosti utječe na vaš odnos s novcem

Osjećaj sopstvene vrijednosti utječe na mnoge stvari u našem životu pa tako i na novac.

Danijela Jokić Vaislaylife coach, u novoj kolumni za magazin Ljepota i Zdravlje otkriva mnogo o  samopoštovanju, granicama i novcu.

Za žene je nerijetko tema novca duboko emocionalna i povezana sa samopercepcijom i osjećajem sopstvene vrijednosti. Novac je ‘sredstvo za razmjenu vrijednosti’ i nerijetko i ogledalo koje često reflektuje koliko vrednujemo (cijenimo) sebe, svoje vrijeme, trud, kontribuciju u radu i prisustvo.

Nedovoljan osjećaj sopstvene vrijednosti

Nedovoljan osjećaj sopstvene  vrijednosti može se manifestovati kao:

  • Oklijevanje da naplatite veću ili punu cijenu za svoje usluge.
  • Prekomjerno davanje u odnosima (kako ličnim, tako i profesionalnim) bez adekvatne naknade.
  • Osjećaj da stalno morate “dokazivati” svoju vrijednost, iako ste već postigli mnogo.
  • Sabotiranje finansijskih i profesionalnih prilika jer, duboko u sebi, sumnjate da ih zaista zaslužujete.

Mnoge žene su učene tokom odrastanja da budu ‘skromne’, da ne traže ‘previše’, da se ne ‘ističu’. Poruke poput “budi zahvalna za ono što imaš” i “nemoj se previše hvaliti” mogu djelovati bezazleno, ali duboko usađuju uvjerenje da je tražiti više i pozitivno govoriti o sebi– pogrešno.

Ova podsvjesna uvjerenja mogu nas mnogo sabotirati kada trebamo da finansijski i profesionalno napredujemo i govorimo o situacijama kada je potrebno govoriti o svojim ličnim i profesionalnim postignućima – poput razgovora za posao, konferencija ili medijskih intervjua. Tako se često dešava da žene, čak i kad dobiju priliku da napreduju, osjećaju sumnju u sebe i impostor sindrom.

S druge strane, možemo kroz socijalno-kulturne obrasce ili tokom odrastanja podsvjesno usvojiti uvjerenje da je naša vrijednost uslovljena iznosom novca koji zarađujemo i postignućima. Ako osjećamo da nismo dovoljno vrijedne, to nas podsvjesno može sabotirati u zarađivanju više novca, a to onda dodatno može da naruši naš osjećaj sopstvene vrijednosti, stvarajući jedan toksičan vrtložni krug.

Važno je da imate na umu da vaša unutrašnja vrijednost ne zavisi od broja diploma, priznanja ili iznosa novca na računu. Ona dolazi iznutra – iz sposobnosti da uvidite svoju inherentnu vrijednost čak i onda kada rezultati još nisu vidljivi spolja.

Bankovni račun ne određuje vašu vrijednost – ali vaš osjećaj vrijednosti utiče na njega. Novac nije mjerilo vaše unutrašnje vrijednosti, ali način na koji vidite i doživljavate sebe direktno utiče na vašu sposobnost da ga privučete i zadržite.

Osjećaj sopstvene vrijednosti – promjena

Šta bi se promijenilo u vašem životu kada biste duboko vjerovale da vrijedite? Zamislite kako bi izgledao vaš dan kada bi svaka odluka bila donesena iz osjećaja unutrašnje sigurnosti i inherentne vrijednosti?

  • Kako biste govorile o sebi?
  • Kako biste postavljale cijene za svoj rad i govorile o svom radu?
  • Da li biste bez grižnje savjesti rekle “ne” poslovima i ljudima koji vas iscrpljuju?

Također, razmislite u kojoj se sferi vašeg života eventualno reflektuje manjak osjećaja sopstvene vrijednosti kada je riječ o novcu.

U mojoj coaching praksi, neke od mojih klijentica osvijestile su da nisu dovoljno naplaćivale za svoje usluge, potraživale novac koji im je bio dugovan, imale hrabrosti da iznesu svoje mišljenje na sastanku upravnog odbora, prihvatale prilike za vidljivost poput održavanja govora ili konferencija, nisu postavljale zdrave granice u odnosima (što se odražavalo time da su ih članovi porodice finansijski iskorištavali, zaposleni potkradali, ili su davale svoje usluge besplatno u tolikoj mjeri da bi to narušilo održivost njihovog online biznisa).

Rad na osjećaju sopstvene vrijednosti je, po mom mišljenju, jedan od najvažnijih aspekata samorazvoja kojem se možemo i trebamo posvetiti – toliko ga smatram bitnim da sam na tu temu napisala i knjigu.

Osvještavanje vaših podsvjesnih uvjerenja, u kojoj sferi života nemate dovoljno jake granice, sumnjate u sebe ili ne vrednujete sebe, svoje vrijeme, svoje usluge ili rad i kontribuciju dovoljno, te za šta podsvjesno vezujete osjećaj sopstvene vrijednosti, može vam pomoći u dubljem upoznavanju sebe i reprogramiranju ovih obrazaca – što će se odraziti i na vaše odnose, kao i na vaš profesionalni i finansijski uspjeh.

Rad na identifikaciji podsvjesnih limitirajućih uvjerenja i emotivnih rana iz djetinjstva ili tokom odrastanja, koje su eventualno narušile vaš osjećaj sopstvene vrijednosti, kao i porodičnih (transgeneracijskih) obrazaca, rad sa life coach-em, biznis coach-em ili psihoterapija mogu mnogo pomoći u ovom procesu – kao i upoznavanje vašeg Human Design grafa (analiza centra volje ili srca).

Ono što sam primijetila u mojoj coaching praksi je da kćerke često obrazac perfekcionizma, samokritičnosti i osjećaja nedovoljne sopstvene vrijednosti podsvjesno usvajaju od svojih majki, a klijentice često osvijeste da je isti obrazac imala i njihova baka.

Imajte na umu da radom na svom osjećaju sopstvene vrijednosti iscjeljujete i osnažujete ne samo sebe, već postavljate pozitivan primjer i svojoj kćerki, kao i drugim ženama u porodici, okruženju i kolektivu u kojem radite.

Kada vi cijenite i vrjednujete sebe, vrjednovat će vas i drugi – a novac, kao sredstvo razmjene vrijednosti, postaje prirodni odraz vaše inherentne vrijednosti.

ljepotaizdravlje.ba

Djordje Krstic/Getty Images Plus

Tagovi: