Zašto vijesti izazivaju anksioznost i kako se nositi s njom
Gledanje vijesti može izazvati stres i anksioznost. Saznajte zašto vijesti izazivaju anksioznost, kako postaviti granice, prakticirati brigu o sebi...
Rad sa sjenkom, poznat i kao shadow work, predstavlja proces otkrivanja i integracije skrivenih dijelova naše ličnosti koji su potisnuti u podsvijest. Ova praksa, često korištena u terapiji i coachingu, pomaže nam da prihvatimo sve aspekte sebe i postanemo autentičnije i emocionalno stabilnije individue
Danijela Jokić Vaislay, life coach, u novoj kolumni za magazin Ljepota i Zdravlje otkriva kako prepoznati i integrirati skrivene aspekte svoje ličnosti.
Koncept sjenke i rada sa sjenkom (engl. Shadow Work) potiče iz psihoanalitičkih učenja švicarskog psihijatra Carla Gustava Junga, koji je sjenku definirao kao “tamni dio ličnosti” (shadow self) – sve ono što ne prepoznajemo, poričemo ili ne želimo prihvatiti u sebi. Sjenka može sadržavati negativne aspekte poput ljutnje, zavisti ili straha, ali i pozitivne potencijale koje potiskujemo zbog straha od osude ili neprihvatanja.
Naša sjenka se često formira tokom djetinjstva, kada naučimo da određena ponašanja ili osobine nisu društveno prihvatljive. Na primjer, ako je dijete bilo kažnjavano zbog izražavanja bijesa, naučit će potisnuti taj osjećaj, koji se kasnije može manifestirati kroz pasivnu agresiju, eskalirano (‘nekontrolirani ispadi bijesa’), ili kroz osuđivanje “ljutih” ljudi.
Carl Gustav Jung, jedan od utemeljitelja analitičke psihologije, smatrao je da je suočavanje sa sjenkom ključno za lični rast i samospoznaju. Prema Jungu, proces individuacije – postajanja cjelovitim bićem – nemoguć je bez integracije sjenke. Jung je vjerovao da ignoriranje sjenke može dovesti do unutrašnje fragmentacije, depresivnih osjećaja te projekcija na druge ljude (projekcija sjenke se dešava kada osobine koje ne prihvatamo u sebi pripisujemo drugima – na primjer, osuđujemo nekoga za egoizam, a sami nismo svjesni vlastitih potisnutih sebičnih impulsa).
Rad sa sjenkom koristi se u različitim pristupima terapiji, uključujući psihoterapiju, gestalt terapiju i analitičku psihologiju. U coachingu, shadow work pomaže klijentima da prepoznaju i reprogramiraju ograničavajuće obrasce, razviju emocionalnu inteligenciju i ostvare svoj puni potencijal.
To je jedan od ključnih koraka u postizanju istinske i duboke transformacije, jer koliko god vremena i truda uložili u postizanje ciljeva, ukoliko ne osvijestimo naše podsvjesne (potisnute) projekcije, strahove i ograničavajuće obrasce, sabotirat ćemo sami sebe u postizanju značajnijih promjena i uspjeha.
Rad sa sjenkom može biti izazovan i zahtijeva hrabrost i spremnost da se suočimo sa sobom na dubljem nivou. Pisanje dnevnika i samorefleksija mogu biti moćan alat za otkrivanje sjenke. Postavite sebi pitanja poput:
Naša sjenka često se formira u djetinjstvu, pa je refleksija na te godine našeg života korisna za dublje razumijevanje sebe i svoje sjenke. Na primjer:
Ako se suočavate s traumama ili intenzivnim emocijama, rad sa coach-em ili terapeutom može vam također pomoći.
Rad sa sjenkom može biti intenzivan i izazovan, jer zahtijeva spremnost da budemo brutalno iskreni prema sebi i sagledamo ‘tamne’ aspekte sebe i svoje podsvjesne obrasce i projekcije, no osvještavanje i integracija naše sjenke donosi mnoge dobrobiti, uključujući bolju emocionalnu stabilnost, poboljšane odnose, integraciju potisnutih aspekata svoje ličnosti i dublje upoznavanje sebe, življenje autentičnijeg i ispunjenijeg života, te oslobađanje od podsvjesnih obrazaca koji nas mogu sabotirati u postizanju ciljeva, ličnoj transformaciji i profesionalnom napretku.
fizkes, Madrolly/iStock/Getty Images Plus