Kako prevazići Sindrom jednog dana i ostvariti ciljeve
Odgađate ciljeve čekajući „pravo vrijeme“? Saznajte kako prepoznati i prevazići sindrom jednog dana te krenuti prema ostvarenju svojih snova već da...
Zahvaljujući radu nervnog simpatičkog sistema reakcije na stres kod svakog su individualne, zbog čega će jedni u stresnim situacijama biti otresiti i izbacivati negativnu energiju iz sebe, a drugi ćutati dok ne “puknu”. Iza psihičkih i fizičkih reakcija na stres stoji niz tjelesnih hormona, među kojima su najvažniji kortizol, adrenalin i noradrenalin, piše “Huffington Post”.
Adrenalin
Epinefrin ili adrenalin je hormon kojeg luče nadbubrežne žlijezde nakon signala mozga da je u opasnoj, stresnoj ili uzbudljivoj situaciji na koju treba pripremiti tijelo.
Adrenalin je zajedno s noradrenalinom odgovoran za trenutne reakcije u vrijeme stresa, a odgovoran je za fright-fight-flight učinak (strah-borba-bijeg). Povećava dotok krvi u srce, srčani minutni volumen, ali i energiju. Mehanizam adrenalina u tijelu razvio se skladno s evolucijom kako bi ljude zaštitio od opasnosti koje im ugrožavaju život.
Kortizol
Taj steroidni hormon nastaje u kori nadbubrežne žlijezde, a nastaje kao rezultat stresa. On pomaže u održanju ravnoteže između količine tekućine u tijelu i krvnog pritiska, a u optimalnim količinama kortizol je nužan da bi preživjeli. Ipak, kao posljedica hroničnog stresa kortizol ima mnoštvo negativnih efekata, kao što je potiskivanje imuniteta, povećanje nivoa šećera u krvi, smanjenje libida, ali i nastanka malignih bolesti.
Noradrenalin
Taj hormon prethodi adrenalinu, a prijenosna je supstanca u nervnom sistemu. Zahvaljujući noradrenalinu dolazi do aktivacije mozga, povećanja koncentracije i pažnje, suženja krvnih žila i proširenja zjenica. Noradrenilin je bitan i u mirnim stanjima, jer reguliše san i raspoloženje, pa prirodno povećanje tog hormona u krvi može biti znak bolesti nadbubrežnih žijezda.
Izvor: 24sata.hr