Danijela Jokić Vaislay: Rad sa sjenkom (Shadow Work)
Rad sa sjenkom, poznat i kao shadow work, predstavlja proces otkrivanja i integracije skrivenih dijelova naše ličnosti koji su potisnuti u podsvije...
Rane faze pandemije koronavirusa i prvi lockdown zbog Covida-19 uzrokovali su da se broj mladih s anksioznošćz skoro udvostručio, prema studiji Univerziteta u Bristolu.
Studija objavljena u utorak otkrila je da je broj osoba s anksioznošću skočio s 13% na 24% među mladima između 27 i 29 godina. Čak i kad je došlo do ublažavanja mjera u junu, istraživači/ce su otkrili/e da je nivo anksioznosti i dalje ostao visok te rekli su da očekuju da će se to nastaviti i ove zime.
Naučnici/e su se koristili/e informacijama iz zdravstvene studije Univerziteta u Bristolu pod imenom “Djeca 90-ih” u kojoj su 1991. i 1992. godine regrutirali 14.500 trudnica kako bi prikupili gotovo tri decenije podataka o zdravlju i načinu života majki i njihovih beba, koje se sada približavaju 30. rođendanu.
Iako su mnogi promatrani učesnici bili iz jugozapadnog dijela Engleske, posmatrani su i nalazi iz dodatne grupe od 4.000 škotskih majki i beba.
“Vrlo detaljni podaci iz upitnika ‘Djeca 90-ih’ otkrivaju zabrinjavajući porast anksioznosti mladih. Čini se da je to posljedica same pandemije i potencijalnih društvenih i ekonomskih posljedica uzrokovanih mjerama karantina koje se koriste za kontrolu širenja virusa. Dokazi sugerišu da ovo neće biti kratkoročno pitanje i da su hitno potrebne podrške mentalnom zdravlju i intervencije kako bi se smanjile neke nejednakosti u mentalnom zdravlju koje su se pojavile”, rekao je jedan od voditelja istraživanja, dr Alex Kwong.
Studija je usporedila podatke iz prethodnih godina s nalazima dva ovogodišnja upitnika tokom Covida-19 da bi se razumio uticaj pandemije na mentalno zdravlje.
Istraživači/ce su otkrili/e da su žene, one s već postojećim zdravstvenim stanjima, one koje su same živjele tokom pandemije, one koje su se samoizolovale i one s nedavnim finansijskim problemima u opasnosti od lošijeg mentalnog zdravlja.
“Otkrića sugerišu da je u ovom trenutku potrebno zaštititi mentalno zdravlje (posebno upravljanje anksioznošću) i podržati službe za mentalno zdravlje. Posebno je važno naučiti lekcije iz prvog lockdowna, sada kada su mnogi već u drugom. Nalazi takođe pružaju dokaze za podršku određenim grupama s većim rizikom za mentalno zdravlje, poput onih koji žive sami”, rekla je koautorka istraživanja dr Rebecca Pearson.
Guliver/Getty Images