Teorija izgorjelog tosta: Zašto je ova teorija dobra?
Teorija izgorjelog tosta je odavno popularna na TikToku, a mnogi smatraju da je oba teprija dobra i da prihvatanje ove teorije može promijeniti vaš...
Nijedno radno okruženje nije savršeno, ali ako se susrećete s ljubomornim kolegama, situacija može postati još teža. Kako prepoznati zvidnu kolegicu?
Ako primijetite da vas kolegica javno kritikuje, omalovažava ili od svega pravi natjecanje, to možda nije rezultat njene zlobe, već osjećaja ugroženosti. Iako je ovakva situacija neugodna, ne znači da je ne možete riješiti. Za početak, odložite emocije i objektivno sagledajte okolnosti.
Najvjerovatnije imate posla s emocionalno nezrelom osobom koja nije na vrijeme i adekvatno procesuirala ključne događaje u svom životu. Nastavite čitati kako biste saznali koji signali jasno ukazuju na to da vas kolegica vidi kao prijetnju.
Ljubomorne kolege mogu značajno zakomplicirati vaš svakodnevni život. Štaviše, ako radite na zajedničkom projektu, teško da će isti doseći puni potencijal zbog nezdrave atmosfere i konstantnih sabotaža. Evo nekoliko jasnih znakova da se vaša kolegica osjeća ugroženo naspram vas:
Ako kolegica izbjegava kontakt s vama, ne odgovara na poruke ili e-mailove u razumnom roku, to može biti njen način upravljanja teškim emocijama kada ste u blizini. Takođe, ljubomorna kolegica često vas ignorira dok govorite ili vas isključuje iz društvenih aktivnosti, pokušavajući da podrije vaše samopouzdanje ili vas predstavi u lošem svjetlu pred kolegama.
Zavidna kolegica može namjerno uskraćivati informacije koje su vam potrebne za kvalitetno obavljanje posla. Osim toga, može pokušati da vas navede na pogrešan trag. Ako je nadređena, možda će vam dodjeljivati zadatke koji su previše jednostavni (što ograničava vaš profesionalni razvoj) ili preteški (kako biste izgledali nesposobno pred rukovodstvom).
Zdravo natjecanje može poboljšati produktivnost i podstaknuti osobni rast. Međutim, ako se kolegica natječe s vama i oko najmanjih sitnica, to je znak njene nesigurnosti i stalne potrebe za priznanjem drugih. Takvo ponašanje može biti izuzetno iscrpljujuće.
Ako vaša kolegica ne propušta priliku da ukaže na vaše greške – čak i one koje izmisli – i to uvijek pred drugima, to je siguran znak da vas doživljava kao konkurenciju. Ovo ponašanje ukazuje na njene potisnute strahove i nezacjeljene traume. Iako može biti teško, ne trebate to shvaćati lično. Njeno ponašanje samo odražava njen osjećaj ugroženosti.
Ako kolegica prisvaja zasluge za vaš rad ili vaše ideje predstavlja kao svoje, to je očigledan znak natjecanja. Ovo ponašanje treba shvatiti kao kompliment – ona je svjesna svojih ograničenja i koristi svaku priliku da se predstavi boljom nego što jeste. Ipak, ovo može imati ozbiljne profesionalne posljedice jer vas lišava priznanja koje zaslužujete.
Konstruktivne povratne informacije su neophodne na radnom mjestu. Međutim, ako kolegica stalno pronalazi mane vašim prijedlozima, bez pokušaja da ih podrži, to može značiti da pokušava umanjiti vašu vrijednost. Ovakvo ponašanje stvara toksičnu atmosferu koja ugrožava profesionalni uspjeh svih u timu.
Iako većina ljudi pokušava sakriti zavist, govor tijela često odaje stvarne emocije. Možda primijetite kako vaša kolegica prekriži ruke, okrene se od vas ili čak agresivno reagira, poput neprijatnog kontakta očima ili stiskanja šaka.
Ostanite smireni i ne dozvolite da vas provocira. Zadržite asertivan stav i jasno stavite do znanja da primjećujete njeno ponašanje. Nemojte pokušavati da je mijenjate – to nije vaša odgovornost. Fokusirajte se na svoj profesionalni razvoj i ne dopustite da njena zavist utiče na vaše samopouzdanje.
fizkes/iStock/Getty Images Plus