Pretilost je epidemija, no moguće je imati salo samo na trbuhu, dok ruke, noge i lice mogu izgledati normalno. Za to može postojati niz razloga, ali stres i velike količine rafiniranih ugljenih hidrata su dva najčešća.
Brašno
‘Pivski trbuh’ najčešće nije samo posljedica piva nego žitarica. Takve osobe obično jedu puno proizvoda od brašna s visokim glihemijskim indeksom. Današnje žitarice, čak i punog zrna, zapravo su hibridi koji znaju sadržavati i po 10 puta više glutena nego žitarice prije 50 godina.
Stres
Stres utiče na hormone. Kortizol proizvodi ista žlijezda koja stvara i adrenalin. Međutim, kortizol je posljedica hroničnog stresa, može se nakupljati, stvarati hormonalnu neravnotežu i nakupljanje sala na trbuhu.
Kod žena koje imaju neravnotežu estrogena, kojeg je previše ili premalo, takođe može doći do nakupljanja sala na trbuhu. Kod muškaraca je za trbuh pogubna neravnoteža testosterona. Stres može uticati na ove hormone.
Tješenje hranom
Ako stresne situacije ublažujete tješeći se hranom koja je puna rafiniranog šećera i jednostavnih ugljenih hidrata te loših masti, očekujte poveći trbuh. Pokušajte pronaći neki drugi način za ublažavanje stresa.
Nesanica
Kvalitetan san je važan korak do ravnog trbuha. Osam sati je poželjno, posebno ako je san neisprekidan. Ako spavate nemirno ili teško zaspite, kafu pijte samo ujutro. Opustite se prije odlaska u krevet. Pobrinite se da spavaća soba noću bude u potpunom mraku te da nije pretoplo.