Zašto se javljaju promjene raspoloženja u trudnoći i kako ih prevazići

by | 12 Februara, 2025
Zašto se javljaju promjene raspoloženja u trudnoći i kako ih prevazići

Promjene raspoloženja u trudnoći mogu vas natjerati da se osjećate kao da ste na emotivnom toboganu. Evo kako možete upravljati tim usponima i padovima.

Uobičajeno je doživjeti promjene raspoloženja tokom trudnoće zbog stresa, umora i hormonalnih promjena koje utiču na nivo neurotransmitera (hemijskih prenosilaca u mozgu). Pored toga, suočavate se s velikim životnim promjenama.

Svaka buduća majka drugačije reaguje na ove promjene. Neke žene osjećaju pojačane emocije – i pozitivne i negativne. Druge mogu imati simptome depresije ili anksioznosti.

Trudnoća je istovremeno sretan i izazovan period. Možete se brinuti o tome hoćete li biti dobra majka, hoće li vaša beba biti zdrava i kako će dolazak djeteta uticati na vašu karijeru i finansije. Također, možete razmišljati o tome kako će novorođenče uticati na vaše odnose – s partnerom, prijateljima i drugom djecom.

Ponekad možete imati mješovite osjećaje u vezi s budućnošću, što je potpuno normalno. Roditelji se suočavaju s velikim očekivanjima, a pritisak često počinje još prije nego što se beba rodi.

Kada počinju promjene raspoloženja u trudnoći?

Mnoge trudnice primjećuju nagle promjene raspoloženja već u prvom tromjesečju, obično između 6. i 10. sedmice. Ove promjene se često smiruju u drugom tromjesečju, ali se mogu ponovo pojaviti kako se bliži termin poroda.

Razlog za to su nagli porasti nivoa estrogena i progesterona u organizmu, koji su ključni za održavanje trudnoće.

Kako upravljati promjenama raspoloženja u trudnoći?

Važno je da zapamtite da su emotivne promjene potpuno normalne. Međutim, postoji nekoliko načina na koje možete sebi pomoći da ostanete smireni i stabilni.

1. Brinite o sebi

Nemojte pokušavati obaviti sve kućne obaveze prije dolaska bebe. Možda osjećate potrebu da reorganizujete garderober ili radite prekovremeno prije porodiljskog odsustva, ali važno je da prioritizujete sebe. Briga o vlastitom zdravlju ključna je za dobrobit vas i vaše bebe.

2. Povežite se s voljenima

Provodite kvalitetno vrijeme zajedno sa partnerom i, ako možete, organizujte „babymoon“ – mali odmor prije dolaska bebe. Ako ste sami, povežite se s prijateljima i porodicom ili pronađite grupu podrške za samohrane trudnice. Ove veze mogu biti od velike pomoći sada i nakon poroda.

3. Radite stvari koje vas usrećuju

Pronađite trenutke za sebe – odrijemajte, prošetajte, priuštite si prenatalnu masažu ili pogledajte film s prijateljicom. Sve što vas opušta i veseli može pozitivno uticati na vaše raspoloženje.

4. Razgovarajte o svojim brigama

Podijelite svoje misli i strahove s prijateljima, porodicom ili drugim budućim mamama. Govorenje o svojim osjećajima može vam pomoći da ih bolje razumijete i pronađete rješenja za izazove koji vas muče.

5. Upravljajte stresom

Umjesto da dopuštate da se stres nagomilava, pronađite načine za opuštanje. Pokušajte redovno spavati, zdravo se hraniti, vježbati i odvojiti vrijeme za zabavu. Ako osjećate da vam anksioznost raste, razmislite o meditaciji, tehnikama disanja ili razgovoru s terapeutom.

Šta ako ne možete kontrolisati promjene raspoloženja u trudnoći?

Iako su promjene raspoloženja u trudnoći normalne, intenzivne negativne emocije koje ometaju vašu svakodnevnicu mogu ukazivati na ozbiljnije stanje, poput depresije ili anksioznog poremećaja.

Ako vaši emocionalni usponi i padovi postaju sve češći i intenzivniji ili traju duže od dvije sedmice, obavezno razgovarajte sa svojim ljekarom ili babicom. Oko 13% trudnica doživljava blagu do umjerenu depresiju tokom ili nakon trudnoće.

Simptomi depresije u trudnoći uključuju:

  • Osjećaj tuge ili beznađa
  • Češće plakanje nego inače
  • Nedostatak energije i motivacije
  • Promjene u apetitu (premalo ili previše hrane)
  • Povlačenje iz društvenih aktivnosti i gubitak interesa za stvari koje ste ranije voljeli

Ako primijetite da anksioznost utiče na vašu svakodnevicu, moguće je da patite od anksioznog poremećaja. Također, ako vaša raspoloženja postaju ekstremna i uključuju nesanicu ili epizode euforije i depresije, možda imate simptome bipolarnog poremećaja.

Ako sumnjate da imate bilo koje od ovih stanja, ključno je potražiti profesionalnu pomoć. Istraživanja pokazuju da neliječeni problemi mentalnog zdravlja mogu uticati na fizičko zdravlje bebe i povećati rizik od prijevremenog poroda i postporođajne depresije. Psihoterapija i odgovarajući lijekovi mogu biti izuzetno učinkoviti u liječenju ovih stanja, omogućavajući vam i vašoj bebi zdravu trudnoću i oporavak.

„Promjene raspoloženja mogu izazvati trajnu anksioznost, uznemirujuće misli ili duboke osjećaje tuge“, kaže Juli Fraga, Psy.D, psiholog specijaliziran za zdravlje žena i mentalno zdravlje majki.

Zato je važno da se obratite ljekaru ako simptomi traju duže od 10 dana. „Ljekar će procijeniti vaše mentalno stanje, pratiti vas tokom trudnoće i, ako je potrebno, preporučiti terapiju ili lijekove“, dodaje Fraga.

ljepotaizdravlje.ba

bernardbodo/iStock/Getty Images Plus