Na vrijeme spriječite bolove u kičmi

by | 22 Decembra, 2013

Znate li da kičmu čine 33 pršljena, koštani elementi koje međusobno odvajaju međukičmeni diskovi. Starenje, artritis i niz drugih faktora mogu dovesti do degeneracije diskova. No i sami možete preduzeti puno toga da usporite veće probleme.

kicma

1. Redovno izvođenje vježbi

Redovno vježbanje primjereno vašoj kondiciji temelj je zdrave kičme. Ojačaćete zglobove i mišiće koji su nužni za održavanje prirodnog položaja kičme. Neka vam cilj bude barem 30 minuta aktivnosti dnevno. No, ne započinjite neki program vježbanja prije konsultacija s ljekarom. Dobićete važne informacije o primjerenoj i neprimjerenoj tjelovježbi za svoj slučaj.

2. Održavajte zdravu tjelesnu težinu

Prevelik broj kilograma stvara dodatni pritisak na kosti i zglobove. Ovo može otežati probleme s diskovima i dovesti do daljnje degeneracije. Ali ne pretjerujte s mršavljenjem, najviše pola kilograma nedjeljno. Kombinirajte zdraviju prehranu i vježbanje.

3. Slijedite uputstva ljekara

Uzimajte lijekove koje vam je propisao za osteoartritis ili neko drugo stanje koje utiče na zdravlje kičme. Ako ustrajete u liječenju ovih stanja, to će pozitivno djelovati i na diskove.

4. Ne zanemarujte problem

Ako je došlo do fizičke povrede, pažljivo i detaljno se pridržavajte ljekarskih uputa. Zanemarite li problem, doći će do novih i bolnih problema.

5. Potražite fizioterapeuta

On će vam pokazati vježbe koje vam odgovaraju. To će popraviti snagu, fleksibilnost i smanjiti mogućnost ozljeđivanja. Želite li izvući maksimalnu korist, vježbajte i kod kuće, a ne samo s fizioterapeutom.

6. Popravite držanje

Držite li se pravilno, pritisak na diskove će se smanjiti. Ne znate koji je ispravan položaj? Uvucite trbuh i kičma će se sama ispraviti.

Izvor: Magazin.net.hr