Najgore praznične navike kojima narušavamo zdravlje

by | 25 Decembra, 2019

Svake godine raste broj oboljelih od inzulinske rezistencije, dijabetesa tip 2, srčanih bolesti, hipertenzije, visokog holesterola te naravno raka, navodi mangomannutrition.com. 

Neki od njih rezultat su stila života, a praznici su period kada nam briga za zdravlje nije ni na spisku onoga što moramo obaviti.

Iz tog razloga izdvajamo nekoliko prazničnih navika kojima štetimo svom zdravlju.

#1 Nedostatak voća i povrća

Najčešća greška koju činimo u vrijeme prazbika odnosi se na ishranu. Naime, praznične tanjire tokom praznika čini mesnata hrana bogata mastima, a na njima se rijetko nalazi voće i/ili povrće.

#2 Alkohol sa svakim obrokom

Kokteli s velikom količinom šećera ili pak tamna, teška piva umjesto laganih, manje kaloričnih vrsta, odabir su mnogih ljudi za praznik. S druge strane, u to vrijeme skloni smo i popiti veliku količinu istih.

#3 Manjak aktivnosti i svježeg vazduha

Bilo zbog lošeg vremena, manjka volje ili viška hrane, tokom praznika smo skloni minimalnoj aktivnosti, a takva praksa definitivno nam ne čini dobro.

#4 Neodbijanje hrane

Kontrola nam je u tim periodima nepoznata riječ, a griješiti smo skloniji kada nam se nešto nudi. No, trebali bi znati kada je dosta, ali i to je teško jer tada ne vodimo računa o broju dnevnih obroka pa jedemo i odmah nakon što smo jeli.

#5 Nema obroka bez deserta

Veliki broj pripremljenih kolača nepresušan je izvor poslastica pa smo skloni pojesti nešto nakon svakog ili između svakog obroka.

#6 Nije bitna vrsta mesa

Meso je za praznike pripremljeno na brojne načine, a obroci dolaze i u svim vrstama mesa, no budite svjesni da piletina, svinjetina, ćuretina i govedina sadrže prosječno 23-41 posto masti, a na 100 grama mesa dolazi čak 80 mg holesterola.

#7 Bez stresa nema praznika

Porodična druženja stresna su, no takve situacije štete cjelokupnom zdravlju, pa se ove godine suzdržite od svih situacija koje će vam škoditi.

#8 Neravnoteža u ishrani

Izbjegavanje doručka kako bi mogli pojesti što je više moguće za večeru, a onda konzumacija velike količine hrane prije odlaska u krevet, štetni su.  Naime, duge pauze između obroka usporiće metabolizam, a kasne večere dovešće do debljanja, ali i do pritiska na srce te do upale cijelog tijela.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr Foto: Guliver/Getty Images