Kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju?
Istraživanja pokazuju da su mikro-šetnje od 10-30 sekundi efikasne za sagorijevanje kalorija. Saznajte kako mikro šetnje mogu pomoći zdravlju Ljek...
Već sa prvim zahlađenjem, pogoršavaju se svi simptomi reumatskih bolesti, a najizraženiji je bol. Za to nije kriv samo pad temperature, već i pojačana vlaga i vjetar. Zbog bolova u zglobovima, koji značajno remete svakodnevni život, reumatičarima najviše prija da “zagriju kosti”.
Klasični simptomi, karakteristični za sve reumatske bolesti su bol u zglobovima i ograničena pokretljivost. Iako većini zbog bola prija mirovanje, ljekari savjetuju pacijentima da se što više kreću, uprkos bolovima.
Osim lijekova koji ublažavaju simptome, kod reume je veoma važno, upozoravaju ljekari, održavanje tjelesne težine u granicama normale, jer višak kilograma dodatno opterećuje zglobove. Mora se voditi računa i o ishrani, jer sve što jedemo utiče na tok bolesti.
Jelovnik bi trebalo bazirati na voću i povrću, smanjiti maksimalno unos soli u organizam (posebno kod reume zglobova), izbaciti alkohol i kafu, dok bi voće, povrće, integralne žitarice i biljna ulja sa omega-3 kiselinama trebalo svakodnevno da budu na jelovniku. Meso, a naročito mesne prerađevine, trebalo bi izbjegavati, a mlijeko i mliječne proizvode uzimati u malim količinama, jer sadrže arahidonsku kiselinu koja izaziva bolove, upale i oticanja zglobova. Od vitamina se preporučuju C i E, jer efikasno djeluju protiv upale, kao i kalcijum i vitamin D, koji su važni za kosti. Uz to, bitna je raznovrsna ishrana, pravilno držanje tijela i mnogo kretanja.
Oboljeli od reume, koji loše podnose lijekove, mogu da isprobaju i stare, narodne lijekove koji olakšavaju simptome – otkrijte ih na sljedećoj strani…
OBLOGA OD KUKURUZNOG BRAŠNA
Kaša od kukuruznog brašna dobra je kao obloga protiv reume i bolova u zglobovima, jer dugo ostaje vruća. Tako podstiče cirkulaciju i snabdijevanje tkiva krvlju. Priprema se obično bez dodataka, samo sa vrućom vodom. Oblozi treba da budu vrući koliko može da se podnese na koži.
LIST KUPUSA
Oblog se pravi tako što se sa lista kupusa odstrani tvrd dio, a zatim se list omekša oklagijom ili flašom i stavi na bolno mjesto. Obloga se potom umota krpom, najbolje lanenom. Mijenjajte listove kupusa tri puta dnevno.
ULJE SA BUNIKOM I RUZMARINOM
U flašu stavite osam kašika isjeckanog lista bunike, dvije kašike isjeckanog ruzmarina i dodajte litar maslinovog, hladno cijeđenog ulja. Flašu dobro zatvorite i mjesec dana je držite na sobnoj temperaturi. Nekoliko puta na dan je promućkajte. Poslije mjesec dana, ulje prvo procijedite, a onda njime najmanje dva puta dnevno mažite bolna mesta.
VINSKO SIRĆE I LOZOVAČA
Pomiješajte jednaku količinu vinskog sirćeta i rakije lozovače. Dva puta dnevno, ujutru i uveče, mažite bolna mjesta. Kada utrljate i osušite, namažite i maslinovim uljem, pa laganim, kružnim pokretima masirajte, dok ga koža skroz ne upije. Nakon toga, bolne dijelove umotajte pamučnim ili lanenim krpama i boravite u toploj prostoriji.
MELEM OD DIVLJEG KESTENA
U litar maslinovog ulja dodajte pet kašika sitno isjeckanog lista jorgovana i pet kašika isjeckanog cvijeta divljeg kestena. Flašu dobro zatvorite, mjesec dana je držite na sobnoj temperaturi i nekoliko puta na dan promućkajte. Poslije mjesec dana, ulje procijedite i njime masirajte reumatične dijelove.
IZVOR: NOVOSTI.RS